| Mihaita15 a întrebat:

Vreau sa dau la facultatea de litere,mai exact sa studiez limba chineza dar la programele de admitere apare asa "Limba si literatura chineza-Limba si literatura romana/engleza/franceza/germana".Eu vreau sa o studiez in romana, se poate? Adica daca aleg chineza o sa studiez toate acele limbi sau este la alegere in ce limba vrei sa o studiezi?

3 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Tu la facultatea de limbi straine sau la facultatea de litere te inscrii?
Daca alegi engleza-chineza de ex, o sa iei chineza de la 0 deci ti se va preda in romana evident, la engleza la anumite seminarii se va vorbi si exclusiv in engleza- la literatura engleza de exemplu, nu te asteapta sa vorbeasca in romana ca 90% din profi nu fac astawinking dar la gramatica limbii engleza sau cursurile practice se vorbeste si in rowinking

| PrintesaGumitaa a răspuns:

La a doua limba trebuie sa alegi dintre romana/engleza/franceza/germana. Poti alege romana asa cum ai spus tu.

| Mihaita15 explică (pentru PrintesaGumitaa):

Dar daca aleg engleza se va preda in engleza sau este a doua limba optionala. Daca aleg chineza romana o sa studiez romana la fel ca si cei care sunt la programul limba romana? La fel de multe carti? laughing