| Yee a întrebat:

Yee(Salut)! In propozitia:

"A venit spre mine si, cu toate ca nu parea nervos, mi-a adresat o privire plina de ura..."

virgula pusa dupa acel "si" e asezata corect?

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Este pusă corect. Fraza ar putea fi la fel de bine scrisă și fără „cu toate că nu părea nervos". Aici este vorba de fapt despre o construcție incidentă, o propoziție subordonată care are rol de a accentua sau de a clarifica anumite lucruri și care nu este obligatorie în frază. Construcția incidentă se încadrează întotdeauna între virgule.

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Este foarte corect.
Propoziția neintercalată ar suna: "A venit la mine și mi-a adresat o privire plină de ură." fără acel detaliu.
Cu: "A venit la mine și mi-a adresat o privire plină de ură, cu toate că nu părea nervos."
De foarte multe ori, în astfel de cazuri în care specifici niște aspecte sau detalii, intercalarea este benefică.

| Holiday a răspuns:

Da, este corect.
Fraza in mod normal este "A venit spre mine si mi-a adresat o privire plina de ura cu toate ca nu parea nervos", iar aici ultima propozitie din fraza este mutata si acest lucru trebuie marcat prin virgule inainte si dupa ea.

| iknoweverything a răspuns:

Nu e pusă corect.
Nu se pune virgulă înainte sau după "si".