| anonim_4396 a întrebat:

1.Care chitară credeți că este mai potrivită (pentru o fată care vrea să cânte cântece nu siropoase), acustică sau clasică?

2.Chitara acustică face sunete mai tari și mai groase decât cea clasică?

3.Care e mai de calitate?

P. S:Fără răspunsuri de pe net și dacă nu știți nu răspundeți... Aș prefera să-mi răspundă niște oameni care chiar știu cum e cu o chitară sau chiar mai bine.

6 răspunsuri:
| kri a răspuns:

Pai din spusele tale eu cred ca ar fi mai potrivita pentru ea una acustica daca nu vrea sa cante melodii siropoase, dar am auzit ca cica aia acustica face rani si cea clasica nu.acum nu prea stiu, cea mai buna chitara nu exista aia depinde de preferinte ce fel de muzica vrei sa canti... FUNDA?

| ɐɹıʌןǝ a răspuns:

@Woodenpints Se poate ambele metode deodatăhee hee?

| ɐɹıʌןǝ a răspuns:

@Woodenpints
M-ar interesa cu ciupit, dar mai am două întrebări:
-Se fac bășici de la metoda aceasta?
-Sunt necesare unghii lungi?

| ɐɹıʌןǝ a răspuns:

@RockForAll...Dacă aș fi putut, ți-aș fi dat și ție fundiță. Merci frumos!

| RockForAll a răspuns:

Legat de basici...depinde de experienta, de cat de mult ai cantat pana acum. Daca esti incepatoare si exersezi mai mult e posibil sa iti apara(ma refer la chitara clasica).In cazul asta ar trebui sa faci o pauza ca sa se retraga pentru ca e neplacut.Pe parcurs o sa ti se intareasca degetele si o sa vezi ca nu o sa mai ai probleme. Legat de unghii...Ele inlocuiesc pana.Eu cant in general la chitara clasica si unghiile ma ajuta mult pentru ca pot sa bag mai mult sunet in ea. Oricum,nu e obligatoriu. Poti sa canti foarte bine si fara, dar cu ele suna diferit, suna mai clar.La mana stanga este de preferat sa ai unghiile taiate.Altfel,o sa iti fie foarte greu sa apesi tastele cu ele lasate lungi.

| florentin_7812 a răspuns:

Il locul tau as alege chitara clasica ( pentru cei care nu stiu cea cu cozi de fier nu cu corzi de plastic ). Chitara clasica scoate sunetele mult mai frumoase nu pitigaiate ca corzile de plastic. Deci foloseste o chitara clasica