| Werepyre_Fallen_1994 a întrebat:

Adresez acesta intrebare celor care se identifica ca si "metalhead".
Am observat ca cei mai multi metalheads au o ura adanca pe unele genuri de Rock, mai exact Metalcore, Deathcore, Post-Hardcore si Screamo.
Intrebarea mea este: de ce urati aceste genuri asa tare?(bineinteles, daca le urati).
P.S. Vreau niste argumente serioase, nu expresii de genul "Metalcore sunt niste gay emo".

41 răspunsuri:
| LastChance a răspuns:

Eu nu ascult metalcore, deathcore, etc. Nu ca zic ca sug sau ca-s naspa, dar nu ma atrag in mod special (cum e si glamul, hard rockul, heavy metalul, brutal death metalul si altele). Pur si simplu, "core-urile" astea mi se par banale si neinteresante. Doar niste tipi tatuati cu freze destul de gay care incearca sa para brutali. Cam patetici, nu?
P.S. - Trebuie sa mentionez ca am ascultat si trupe bunicele de deathcore si ca la concerte atmosfera e epica. big grin

| Werepyre_Fallen_1994 explică (pentru LastChance):

Spui de freze care arata gay... Pana acum n-am vazut asa ceva in Metalcore, Deathcore si Post-Hardcore. Daca spui ca sunt de Screamo care au freze de gay, cred ca ai confundat Screamo cu Crunkcore(rahaturi de trupe ca si Brokencyde sau Blood On The Dancefloor).
Din cate am vazut, cei din Metalcore, Post-Hardcore si Screamo nu incearca neaparat sa para brutali, dar in Deathcore e necesara brutalitatea.
Eu spun ca nu sunt patetici. Daca tu asa zici, inseamna ca ai motive serioase ca sa o faci.

| LastChance a răspuns (pentru Werepyre_Fallen_1994):

Suicide Silence e trupa de deathcore, right? Nu-ti par gay? Mie da, dar pana la urma nu asta e ce conteaza cel mai mult, ci faptul ca nu-s interesanti. http://alternmetal.files.wordpress.com/2012/01/1_277976.jpg

| king4aday a răspuns (pentru Werepyre_Fallen_1994):

Chiar tu dai un exemplu cand judeci fara rost trupe. - "rahaturi de trupe ca si Brokencyde sau Blood On The Dancefloor". E o chestie sa nu-ti placa, e o alta chestie cand spui ca e rahat. Sunt oameni carora le place, tie nu. Asa e si cu core-urile amintite de tine.

| Werepyre_Fallen_1994 explică (pentru king4aday):

Eu am motive ca sa spun ca Crunkcore e de rahat:
1. Nu necesita talent ca sa faci un astfel de "cantec", deoarece pana acum nu am auzit instrumente, doar niste urlete pe sunete de studio
2. Versurile sunt despre petreceri, sex sau nebunie
Cred ca deja am zis destul.
Insa genurile pe care le-am mentionat eu nu sunt asa.

| Werepyre_Fallen_1994 explică (pentru LastChance):

Da, Suicide Silence sunt o trupa generica de Deathcore. Nu sunt deloc gay, nu stiu de ce ti se par, dar fiecare cu perceptiile lui. Daca nu-i consideri tu interesanti, asta nu inseamna ca ei nu sunt. Ca sa fiu sincer, imi place extrem de mult muzica celor de la Suicide Silence, de altfel ca Deathcore in general.

| king4aday a răspuns (pentru Werepyre_Fallen_1994):

Chefuri, sex, nebunie nu e ceva strain de lumea metalului. E de ajuns sa ne gandim la sloganul din anii 80, sex, drugs & rock and roll. Zona glam metal e plina de teme din astea "serioase". Motorhead, o formatie care a influentat trupe pe care azi le divinizam, a inclus de multe ori subiecte din astea mai usoare. E o lege daca canti rock sau metal sa canti doar despre partea negativa a lumii? Nu cred. Talentul e discutabil din zona muzicii mai comerciale. Acolo producatorul are ultimul cuvant, nu talentul muzicianului. E alta lume.

| Polaris a răspuns:

Cui îi pasă de ce. Majoritatea suntem idioți în viziunea unei persoane, iar noi vizualizăm persoana aceea drept un geniu, iar colegu' de bancă drept un alt idiot. Păreri, păreri, păreri, blablabla.

| Wolfsz a răspuns:

Pentru că sună ca naiba, instrumentalurile sunt proaste, tehnica vocală e stupidă.

| RockNbeer a răspuns:

Nu imi place, nu gasesc muzica in melodiile trupelor care abordeaza acest gen.

| king4aday a răspuns:

In general orice schimbare in scena metal a generat reactii negative. Nu prea inteleg motivul. Am prieteni care se gandesc cum spui tu in intrebare, spunand ca, nu sunt talentati, muzica e monotona etc. Din punctul meu de vedere muzica e muzica, indiferent de gen. Eu ascult de la Pink Floyd pana la Emperor orice-mi place. Zilele astea am dat de o trupa care canta metalcore mixat cu dubstep si mi-a placut. Nu stiu de ce atata fite printre noi, metalisti.
http://www.youtube.com/watch?v=aGS6ZpiwAwg

| Wøodenpints a răspuns:

1. Arată oribil. Corpuleţele lor rahitice pline de tatuaje colorate, frezele ălea cu păr semi-lung lăsat aşa într- oparte, să obstrucţioneze 50% din câmpul vizual, hainele care de cele mai multe ori sunt mulate, iar pe corpurile lor de somalezi arată ultra-gay.
2. Muzica sună oribil. Ai luat de curiozitate o tabulatură a unei trupe de metalcore sau alt căcat-core? Riff-urile sunt extrem de repetitive, uneori foarte uşoare, sacadate, sau doar cântate foarte rapid. Însă sunt simple, lipsite de complexitate...etc. Asta se aplică la toate instrumentele, dar în special la chitară.
3. Versuri de căcat. Da, m-am uitat pe versurile umor melodii căcat-core. Penibile. Am găsit prostii despre dragoste, neîmplinire, suferinţă (mai ales suferinţa provocatăde cei din jur, care mie personal mi se pare că doar oamenii foarte proşti au parte de ea), probleme sociale, faptul că nu-s înţeleşi de părinţi şi societate, prietenii sfârşite...sau doar versuri care n-au absolut nicio logică. În multe melodii pur şi simplu se plâng de nişte probleme, cum sunt ăstea despre care am scris mai sus.
4. Vocea. Vocea sună ca şi cum solistul unei trupe de death metal tocmai şi-a prins ouăle în tocul uşii.
Nu faptul că urlă chestii fără sens e enervant, dar o fac fără să sunt deloc melodios. Iar în muzică, trebuie să fie şi ceva melodic.
Uite, îţi dau două exemple:
Death metal: http://www.youtube.com/watch?v=ctLvaCy_zJM
Căcat-core: http://www.youtube.com/watch?v=dSBFacMI3d0
Fă puţin diferenţa la instrumental. Apoi la voce. Vocea din death, cu toate că nu0i clean, dar sună bine şi păstrează aceeaşi linie toată melodia. Vocea din căcat-core, nu doar că seamănă cu cineva care-şi trage mucii, dar atunci când ăla încearcă să cânte, tot ce face este să pronunţe versurile din gât. Nimic mai simplu, cu puţin antrenament poate oricine.

Încă un lucru pentru care orice căcat-core mi se pare oribil, ar fi fanii. Şi da, ştiu, nu pot judeca un gen de muzică după fani, dar majoritatea celor care ascultă căcat-core sunt nişte oameni extrem de enervanţi. Şi am avut de multe ori ocazia să mă învârt printre ei. Este de condamnat duritatea aia falsă pe care vor s-o afişeze. LA fel ca şi muzica, fanul căcat-core se crede dur. Dur pe internet, că realitate (şi aici vorbesc din experienţă) sunt doar nişte păpuşei scheletici care n-au curajul să se contrazică cu nimeni sau să-şi impună punctul de vedere cum fac pe internet. Sunt ăia care-şi iau bătaie de la cocalari pe stradă după care se plâng pe internet cât de naşpa e în România şi cum ar împuşca el fiecare cocalar.

P.S. E normal să nu ţi se pară gay frezele lor din moment ce ai şi tu una. Voi chiar meritaţi să vă luaţi capace de la cocalari.

| king4aday a răspuns (pentru Wøodenpints):

Cu P.S.-ul nu sunt de acord. Fiecare e liber sa faca ce vrea cu trupul lui (inclusiv freza). Eu incap foarte bine pe planeta asta chiar si de Justin Bieber si fanii lui. Prea multa atentie acordata lucrurilor care nu ne plac si, prea putina celor care ne plac. N-am inteles cearta asta intre genuri ever. Sunt mii, chiar zeci de mii de formatii din care fiecare isi poate alege ce-i place. Viata-i scurta...

| Wøodenpints a răspuns (pentru king4aday):

Am spus eu să nu mai aibă frezele ăstea?
E dreptul lor să aibă ce freză vor. E dreptul meu să mi se pară penibili şi să râd de ei.

| king4aday a răspuns (pentru Wøodenpints):

Iti inteleg punctul de vedere si-l respect. Ceea ce nu mi-a placut a fost chestia cu bataia. Nu rezolva nimic.

| Wøodenpints a răspuns (pentru king4aday):

Şi eu ce vină am? N-am bătut niciodată pe nimeni doar pentru simplul motiv că nu-mi place faţa lui.
Doar că mă bucur aşa când văd că alţii ca el îşi iau bătaie.

| king4aday a răspuns (pentru Wøodenpints):

"Doar că mă bucur aşa când văd că alţii ca el îşi iau bătaie." Nu este diferenta morala in a ma uita sau a lua parte direct.

| Wøodenpints a răspuns (pentru king4aday):

De ce ai impresia că ar trebui să am aceleaşi reguli morale pe care le ai şi tu?
Deci dacă mă uit am aceeaşi vină ca şi atunci când aş fi eu ăla care-i bate?

| king4aday a răspuns (pentru Wøodenpints):

Din punct de vedere moral daca te bucura, atunci da, ai aceeasi vina. Nu trebuie sa ai valorile mele morale dar, ar fi timpul ca sa gandim altfel. Bataia nu e o solutie, mai ales nu in cazurile astea. Muzica, arta, stilul vestimentar, look-ul nu e un motiv de bataie sau, de bucurie cand vezi un om diferit fata de tine e batut. Suntem diferiti si asta e bine. Nu ma intelege gresit, nu ma cert, doar asta mi-e punctul de vedere. De ce sa ma bucur cand cuiva i se intampla ceva rau? Pe mine nu m-a deranjat niciun fan metalcore, deathcore etc. Cum spui tu ca te enerveaza oamenii respectivi, ignora-i. Sigur sunt oameni cu care te intelegi, ei ar trebui sa fie mai importanti.

| Werepyre_Fallen_1994 explică (pentru Wøodenpints):

Interesant punct de vedere, desi e unul foarte comun.
1. Cred ca vorbesti de Screamo. Intr-adevar, multi care canta/asculta Screamo poarta haine mai mulate si au freze care acopera fata. Dar nu e corect sa judeci pe cineva dupa aparente. Dar nu chiar toti sunt niste "somalezi scheletici" laughing.
2. Instrumentatia depinde si de trupa. Nu toate trupele folosesc riff-uri simple, repetitive, sacadate si linie melodica banala. Exemplu: Avenged Sevenfold
3. Care e problema daca melodiile astea au teme emotionale? Oamenii au nevoie sa isi exprime nu doar agresivitatea si revolta, iar muzica este o cale perfecta de a face asta. Sa-ti spun mai exact despre ce vorbesc: un tip se desparte de fata pe care o iubea foarte mult sau isi pierde un prieten foarte bun. In loc sa se duca sa tot tina in el asta, merge sa scrie un cantec despre cat de trist e, eliberandu-se partial de tristetea aceea. Dar, ca sa intelegi asta, trebuie sa ii poti simti durerea, sa fii emotional, dar nu toti oamenii sunt asa, deci cred ca tu nu vei intelege.
4. Vocea difera in functie de persoana. In Post-Hardcore/Screamo, de obicei vocalistii au vocea inalta, pe cand cei din Metalcore/Deathcore au una normala. Singurul gen in care nu suna melodic e Deathcore. Apropo, cand urli Metalcore/Deathcore/Screamo, aerul care merge afara vine din stomac, nu din gat (vorbesc din proprie experienta).
In legatura cu fanii, nu stiu ce sa zic, pentru ca in afara de mine, nu mai stiu altii care sa asculte, deci o sa vorbesc despre mine. Eu nu sunt prea dur de felul meu si nici nu ma dau. Dimpotriva, sunt contra celor care se cred foarte tari pe net, iar cand ii vezi spui ca si Pinochio le poate trage o mama de bataie. Eu personal nu sunt un "papusel scheletic", iar punctul de vedere mi-l exprim oricand am ocazia. Ca sa fiu sincer, nu mi-am luat niciodata bataie, mai ales de la cocalari. Niciodata nu am stat cu gura inchisa, sa fiu calcat in picioare. Daca ma plang cat de urata e tara/lumea asta e din cauza tiganilor si homosexualilor in principal, iar dupa aceea mai sunt multi pe care nu-i agreez, tot din neamul lor.
Nu-ti place freza mea... Ca sa fiu sincer nu-mi pasa... Am dreptul de a alege cum sa arat si ce muzica sa ascult, deci cum e vorba aia: "haters gonna' hate". Si cum am mai spus, niciodata nu mi-am luat bataie.

| Wøodenpints a răspuns (pentru king4aday):

Da, să ştii că mă bucur extrem de mult când îi văd pe păpuşeii cu pantaloni mulati şi freză de căcat bătut de vânt. Chiar mă bucur.
Stai liniştit că-i ignor destul. Dar asta nu mă opreşte să-mi spun părerea despre ei.
Deci, ar trebui să mă bucure aceleaşi chestii care te bucură pe tine? Dacă pe mine mă bucură să văd cum îsi iau alţii bătaie, cum unii fac accident cu maşina sau cum alţii se sinucid...etc, este greşit?
Dacă spui că este bine să fim diferiţi, acceptă şi că există alţii care au alte valori morale faţă de tine. Nu-mi poţi spune ie că ceva nu-i moral. Dacă mie mi se pare că este, atunci este.

| king4aday a răspuns (pentru Wøodenpints):

Nietzsche scrie intr-o carte "Omul este ceva ce trebuie depasit"... Nimeni nu te obliga sa ai valori morale identice cu altii. De aici, pana a te bucura de raul cuiva e totusi o distanta. Si un criminal in serie e diferit de mine, asta inseamna ca tot ce crede el e moral? Inteligenta dobandita de la natura ne ajuta sa decidem ce e bine si ce e rau. Ce spui tu ca te bucura nu e gresit, e deja bolnav. laughing

| king4aday a răspuns (pentru Werepyre_Fallen_1994):

"Daca ma plang cat de urata e tara/lumea asta e din cauza tiganilor si homosexualilor in principal" spune asta celor din Africa care, mor de foame cu miile zilnic. Poate daca rezolva problema, o sa traiasca mai bine. Ai si tu o mentalitate... Freddy Mercury a fost homosexual, Rob Halford (vocalul Judas Priest) e homosexual. Ghaal (ex-vocalistul Gorgoroth) e homosexual. Ce rau au facut ei lumii? Hai ca cu tiganii mai inteleg treaba.

| Werepyre_Fallen_1994 explică (pentru king4aday):

Nu ca au facut ei un rau lumii sau ceva, numai ca eu sunt un homofob convins. Pur si simplu nu ii inteleg si consider ca a fi homosexual e o boala.

| king4aday a răspuns (pentru Werepyre_Fallen_1994):

Atunci ii urasti si pe cei care au cancer, sunt raciti, ii doare burta? Te contrazici singur fata de intrebarea pusa. Nu intelegi ura altora dar, si tu urasti fara motiv. Unde e logica?

| Wøodenpints a răspuns (pentru Werepyre_Fallen_1994):

Îţi dai seama că nu o să ajungem niciodată la un numitor comun, nu? Orice aş spune, tu spui contrariul, şi invers.
Apropo, aerul nu poate veni din stomac. Poate din plămâni, dar din stmac nu.
Avenged sevenfold nici măcar nu se încadrează în ce am zis eu. Majoritatea albumelor de la ei sunt mult mai melodice. Cu ei n-am nimic.
Ce ai cu homosexualii, cu ce te deranjează? Adică, mă gândeam că dacă tu spui că ai dreptul să-ţi faci ce freză vrei, şi altul are dreptul de a-şi alege orientările sexuale. Nu cred că s-a dat vreounul la tine şi te-a apostrofat cu palme peste fund de ai ceva cu ei.
Da, cum ai spus şi tu, ai dreptul de a-ţi alege propriul aspect. E dreptul tău, nu ţi-l ia nimeni. Dar şi eu am dreptul să râd de tine şi să mi se pară penibil aspectul tău.

| Wøodenpints a răspuns (pentru king4aday):

Uite, vezi cum judeci tu gândirea altora, luând-o pe a ta drept etalon pentru a da verdictul dacă alta este greşită sau bolnavă.
Asta este gândirea mea, îmi place, mă simt super bine, şi chiar nu-mi pasă dacă este bolnavă sau nu. Sau de ăia care sun că este bolnavă.
Aşa pot spune şi eu că ăia care hrănesc boshetarii au o minte bolnavă pentru că-i ajută să supravieţuiască.

| king4aday a răspuns (pentru Wøodenpints):

N-am zis ca a mea e etalon sau ca ar fi de urmarit. Nu-s perfect si nici nu am de gand sa fiu. Stii si tu foarte bine, nu cred ca e nevoie sa discutam tema asta prea mult ca, a te bucura de suferinta altora e departe de a fi ceva de apreciat. Atat am vrut sa spun si nu m-am pus eu model de urmat. Se spune ca puterea de a gandi ne deosebeste de animale. Apropo de boschetari si hranirea lor pentru supravietuire, selectia naturala la oameni s-a oprit mult mai devreme, de cand a aparut medicina.

| Wøodenpints a răspuns (pentru king4aday):

Cine are nevoie de aprecierea celorlalţi?

| king4aday a răspuns (pentru Wøodenpints):

Nu in sensul asta am vorbit de apreciere.

| Werepyre_Fallen_1994 explică (pentru Wøodenpints):

Iar le iau pe rand, chiar daca nu se va termina cu o parere comuna laughing
Aerul poate veni din stomac. Exista o anumita tehnica de screaming.
Evident ca Avenged Sevenfold nu se incadreaza. Tocmai de-aia i-am dat ca exemplu.
Ce am cu homosexualii? Ii consider bolnavi din punct de vedere sexual. Ce nu intelege lumea e ca homosexualii nu aleg sa fie asa, ci doar asa pot fi. Sunt rare cazurile in care un heterosexual devine homosexual, iar cazurile respective sunt femei care au fost violate sau au avut o experienta sexuala extrem de neplacuta cu un barbat si nici nu mai cauta barbatul potrivit, ci ii este mai usor sa spuna ceva de genul "barbatii sunt niste dobitoci sadomasochisti!", deci isi petrece viata sexuala cu femei. Homosexualii/Bisexualii sunt asa de la nastere, nu e alegerea lor. Placerea sexuala este doar o metoda de a spori reproducerea. Homosexualii nu se pot reproduce. Acum intelegi ce spun?
Nu stiu ce ti se pare asa penibil la freza mea, dar in fine... As fi folosit alta poza pentru TPU, numai ca ma loghez cu contul de Facebook, iar aceea e poza mea de profil.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Werepyre_Fallen_1994):

Îl ştii pe Freddie Mercury?

| Werepyre_Fallen_1994 explică (pentru Wøodenpints):

Evident ca da. Dar eu personal nu sunt fan Queen si nici nu imi convine ca a fost homosexual, dar asta e.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Werepyre_Fallen_1994):

De ce nu-ţi convine că era homosexual? Eu stiam că fiecare are dreptul de a alege ce orientări sexuale să aibă.
Şitiai că mulţi împărati romani erau homosexuali sau se căsătoreau cu fiicele/mamele lor?
Nu înţeleg, cu ce te deranjează preferinţele sexuale ale altora, mai ales dacă nu te afectează în mod direct?
Păi, uite, la fel cum pe tine te deranjează homosexualii deşi nu au vreo treabă cu tine, şi pe mine mă deranează fanii căcat-core şi trupele menţionate de tine, chiar dacă nu mă afectează cu nimic existenţa lor.

| KristalPop a răspuns:

Arată naşpa, cântă naşpa, fac rock-ul de râs.

| Werepyre_Fallen_1994 explică (pentru KristalPop):

Deci tie nu iti place cum arata si cum canta. OK, in cazul asta inteleg.
Dar de la a-ti displacea pana la a spune ca fac Rock-ul de ras e cale lunga. Cei care canta Metalcore chiar nu fac Rock-ul de ras. Te-as crede daca mi-ai da un motiv adevarat.

| KristalPop a răspuns (pentru Werepyre_Fallen_1994):

E un motiv adevărat.

| TheAvenger a răspuns:

N-am zis că urăsc genurile.Pur și simplu nu mă atrage nimic care se termină în,,-core,,.

| FearOfTheDark a răspuns:

Nu stiu.Eu nu pot zice ca urasc genurile doar ca nu ma regasesc in muzica aceea.

| TheMetal a răspuns:

Ba eu le accept. insa nu imi plac asa mult cum imi plac celelalte. am pe telefon 3 melodii de genul. insa parca nu gasesc nimic frumos in ele. mai ascult cand am nervi insa nu le ador. gasesc alte trupe care canta mai bine. happy

| Antio a răspuns:

Salut.Imi pare rau sa va spun dar nu aveti dreptate deloc.Cand ascultati o melodie Screamo, Post-Hardcore, Metalcore, etc ati cautat de curiozitate versurile pe net? ..nu nu cred ca a-ti facut-o.Un exemplu ar fi I, The Breather cu melodia False Profit.Ascultati-o iar dupa cautati versurile ci cititile cu mare atentie.Eu unu ascult aceste genuri de muzica de mult timp.