| deenimariee a întrebat:

Cum imi pot imbunatati vocea cu alimente si vocalize fara canto? Funda! Adica am o voce groaznica!

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Un bijutier va șlefui un diamant și nu un bolovan. Vocea ta pe unde se incadrează, ai ce șlefui?

Bula
| Bula a răspuns:

Da.
Ai nevoie de un sistem audio de inregistrare-redare, cu care sa-ti poti (re)asculta vocea imediat.
Faci exercitii muuuuuulte de vocalizare, vorbire cu voce tare etc. si le asculti in urma, sa "simti" unde- si ce ai gresit.
Calitatea corzilor vocale se poate imbunatati si cu miere de albine, consumand zilnic 2-3 linguri, dar inainte si dupa o ora sa nu mananci si sa nu bei nimic!

| P3d1a a răspuns:

Aoleo puii intrebari de genu de vreo saptamana.

Vocea se poate imbunatatii, dar dureaza ani. Fie te duci la canto si poate in 2-3 ani o sa canti bine, fie te dai batuta. Alta optinune nu exista.

| Geomire a răspuns:

Miere si lamaie.

| Non9 a răspuns (pentru Geomire):

Numai daca are deja voce si a fost afectata de raceala, oboseala. Dar nu ii da voce daca nu o are.