| Crisis a întrebat:

Am inceput sa strang bani ca sa-mi iau o chitara, dar vreau sa stiu exact ce model vreau. Un lucru e sigur, vreau electrica.

M-am gandit la una bass, dar nu stiu care sunt avantajele si dezavantajele ei [nu prea stiu multe lucruri in materie de chitare, daca imi iau una va fi prima].

As vrea niste sfaturi, care ar fi cea mai potrivita pentru un incepator [solo/bass, firmele mai bune care fabrica astfel de chitare].

5 răspunsuri:
| 985436982 a răspuns:

Pai, eu am o chitara acustica (dar ai spus ca nu vrei acustica), si una electrica. (de la firma Premier. cica). Iau ore de chitara cu unu' dintr-o trupa, ma rog, si la inceput am invatat sa cant la aia acustica, abia dupa cateva luni am inceput sa o folosesc pe aia electrica. Profu' a zis ca e mai bine sa incep sa cant la chitara acustica. Dar ca sa nu dai banii degeaba, eu zic sa iti iei una elctrica. (Eu le aveam pe amandoua pentru ca acum cativa ani tata canta). Cat despre bass, mmm nu stiu ce sa zic. Mie imi place foarte mult si bassul... si vreau sa imi cumpar o chitara bass cand invat sa cant mai bine la chitara. Eu zic sa asculti bine cum suna bassul, si cum suna chitara electrica. Depinde daca iti plac solourile. etc etc. Pe mine nu ma prea incanta solourile, adica imi plac asa in piese, dar nu prea imi place sa cant solouri. depinde de piese. Imi place sa imi acordez chitara mai jos decat ar trebui. Deci eu de un timp ma tot gandesc ce sa fac, sa imi iau o chitara bass sau nu. Bassul e diferit de chitara. Okay, tot "eu eu", revenind la tine. alege ce iti place mai mult cum suna.

| TheThingThatShouldNotBe a răspuns:

Eu zic ca o chitara electrica e mult mai placuta decat una bass. cea mai buna firma de chitari este Dean da daca esti incepator ar trebui sa iti iei un Ibanez sau Stagg...si ar fi bine sa iti iei o chitara pana in 10 milioane ca sa vezi daca iti place sa canti si sa nu dai banii aiurea. cauta pe www.esound.ro aici au tot felul de chitari si ai de unde alege :)
sper ca te-am ajutat. bafta. funda?

| Borgir a răspuns:

Pai nu poti sa compari o chitara bas cu una de solistica, depinde ce vrei sa canti! Basul se invata mai usor dar pe solo socti lucruri mai complexe.Sugerez ibanez.

| paranteză a răspuns:

Primul sfat.
Wtf.bass? Invata sa canti la chitara rece.
Strange 2 milioane si ia-ti rece, invata si dupa vinde-o si mai aduna bani si ia-ti electrica.

| jonny_2743 a răspuns:

Eu tias zice o chitara Bass si eu am chitare dar am una acustica si una electrica solo...ca si bass alea coasta mai mult
ca incepator tias sfatui chitara: http://images3.okr.ro/auctions/2010/02/27/243737783-2059112-700_700.jpg (tinand cont ca e comova, are 4 corzi deci e clasica si e mai usor de invatat...bafta)