| andrei_7207 a întrebat:

Am o chitara acordata, buna, toate conditiile sunt respectate, tin degetele unde trebuie si am o batatie perfecta. dar totusi una sau doua corzi suna urat. un bazait enervant. care sa fie cauza? nu apas destul de puternic pe coarda? pls help!

6 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Poate fi pentru că nu apeși destul de tare, sau poate că nu ții degetele chiar unde trebuie, sau poate amândouă. Da, ar putea să fie coarda stricată sau cheița stricată. Și mie îmi bâzâie pentru că sunt începător și uneori nu țin degetele cum trebuie. Dar dacă zici că ai astfel de performanțe, poate problema e la chitară, nu la tine. Baftă.
Baftă

| DarkSinAngel a răspuns:

Ori nu apesi destul de puternic pe coarda, ori datorita uzarii in timp, corzile au facut mici santuri in pragusul chitarei, provocandu-ti astfel acel bazait. Ce nu ai specificat tu insa, e daca chitara este electrica sau acustica

| iryonutz a răspuns:

Daca acele 2 corzi sunt primele 2 de sus (adica mai exact corzile 5 si 6) acelea sunt pentru bass si e normal sa suna bazait.Incearca sa apesi tare pe casute si vezi daca suna mai bine.
Si inca un sfat: acordeaza dupa ureche si/sau dupa un aparat(tunner).
Daca nu esti sigura intreaba un specialist si iti va spune exactbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar putea fi dezacordata putin
ori coarda e uzata,
ori cheita e stricata.

| andrei_7207 explică:

DarkSinAngel e chitara acustica. am chitara de 2 ani si la inceput am mai folosti o 2-3 saptamani dar in tot acest timp am lasat o deoparte. oare asta e cauza? si daca e uzata mai am ce face cu ea?

| guitartime79 a răspuns:

Si eu m-am confruntat cu aceasta problema la inceput incearca sa tii degetele cat mai apropriate de fret (aproape lipit de el ) la mine era din cauza aceasta acum la tine nu stiu din ce cauza dar merita incercat thinking