| Anablondyi a întrebat:

Am o intrebare legata de pian :X:X ce clape se folosesc daca pe portativ arata becal bemol si diez? deci clapele negre sunt diez cumva? sau cum? explicati-mi si mie va rog :* dau fundita:*

3 răspunsuri:
| JustThat a răspuns:

Da deci sunt clapele negre. Daca zice re bemol te duci la clapa neagra din stanga si daca e diez la cea neagra din dreaptawinking

| Marius_1057 a răspuns:

Ideea e in felul urmator: bemolul coboara tonul cu un semiton iar diezul urca tonul cu un semiton

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bemol coboara nota cu un semiton, diez urca nota cu un semiton, becar anuleaza bemolul si diezul.