| Bobyxx a întrebat:

Am o intrebare pentru chitaristi :
- La chitara mea brusc se aude un bazait ciudat ce vine din cutia de rezonanta si nu inteleg se aude bazaitul cel mai tare cand ciup coarda a 2 a. Cum pot repara asta?

2 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Cauzele pentru care se aude bâzâitul ăla, ar putea fi (doar unele din ele, pe care le-am întâlnit eu):
-ți s-a pus praf pe coarda care bâzăie și s-a format un ghemotoc (de obicei se formează acolo unde nu prea atingi corzile cu mâna, lângă punte).
- coarda care bâzâie s-a despicat (de mai întâmplă și asta, mai ales dacă nu ai mai schimbat demult corzile).
-gâtul e îndoit convex și coarda atinge freturile car enu trebuie
-ai ceva în cutia de rezonanță (dacăai scăpat saua căzut ceva acolo, oricât de mic ar fi, dacăvibrează pe lemn, se aude bâzâind. Ia chitara și scutură bine cutia de rezonanță să vezi dacăai ceva acolo).
-S-a dezlipit hârtia cu firma și modelul chitarei din cutia de rezonanță(am pățit asta mai demult, s-a dezlipit hârtia aia și lovea lemnul, în special la corzile groase)
-corzile nu-s bine puse (scoate toate corzile, șterge-le și bagă-le din nou. s-ar putea ca asta să facă minuni)
-s-a dezlipit lemnul di ncutia de rezonanță. Știu că nu-i prea des întâlnit, dar dacă se dezlipește lemnul sau se crapă, asta de obicei dacă o scăpi sau o lovești, se aude nasol)
-ai o problemă cu freturile. verifică-l p-e fiecare în parte, de preferat după ce ai scos corzile.

| TheMetal a răspuns:

Esti sigur ca e de la chitara?
Poate fi pentru ca tragi de coarda prea tare sau poate nu ti un acord cum trebuie. Ori daca nu o fi crapata pe undeva...