| Bobyxx a întrebat:

Am o chitara, la coarda 6 E am acordato cu aparatul dar cand apas pe fredul 3 si cant se aude un bazait. Ce pot sa fac la coarda sau asa e normal?

1 răspuns:
| Thunderstruck a răspuns:

Ori tragi tu prea tare, ori a fretbuzz...La o chitara fara truss road sau fara bridge ajustabil e cam greu sa scapi de el... Daca n-ai nici bridge cu inaltime ajustabila, si nici truss road la chitara, trebuie un nut/bridge mai inalt, daca fret buzzu a aparut recent, motivul fretbuzzului fiind distanta prea mica dintre corzi si freturi, in general doar, inseamna ca s-a tocit o piesa, ori nut-ul, ori bridge-ul.Sau in unele cazuri sunt corzile, dar daca e una matisata, invelita, nu prea are cum, dar incearca s-o stergi cu o carpa uda.