| miky82 a întrebat:

Am un copil de 9 luni.Nu am fost casatorita legal.Si eu, si sotul avem carte de munca.Sotul a fost ucis. Avea 33 ani.Eu am 27.Pt ca am nascut mai devreme, nu am indeplinit conditiile(un an vechime)si nu am putut lua cei 600 ron. Pot beneficia in aceste conditii de o pensie de urmas, eu sau copilul? Daca da, ce acte sunt necesare si unde trebuiesc depuse? Va multumesc

5 răspunsuri:
| Leea1234 a răspuns:

Nu stiu sa-ti raspund! dar sunt alaturi de tine!
imi pare sincer rau, sa cresti un copil singura nu e tocmai usor!
fii tare, pentru bebelusul tau!
dumnezeu sa te ajute!

auran
| auran a răspuns:

Legislatia la noi in tara este tare cidata si interpretabila... cel mai indicat ar fi sa mergi sa te consulti cu un avocat...numai copilul ar putea beneficia de asa ceva (tu nu, nefiind casatorita cu acte) - in mod normal daca copilul a fost recunoscut (apare numele tatalui in certificatul de nastere) ar trebui prin eforturi supranaturale (din partea ta - hartoage peste hartoage, alergatura...) sa reusesti sa beneficiezi de asa ceva dar, repet un avocat te-ar indruma mult mai bine

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu nu poti beneficia de pensie de urmas, dar copilul poate daca este recunoscut legal de tatal lui (daca tatal apare pe certificatul de nastere al copilului).

| planningmanager a răspuns:

Codul familiei recunoaste dreptul copilului nascut dintr-o relatie neoficiala ca fiind egal cu cel al copilului rezultat in cadrul unui mariaj. Prin urmare copilul poate primi atat pensie de urmas cat si celelalte drepturi cuvenite (mostenire etc).
Ramane stabilirea paternitatii, dar cum au spus si colegii mei forumisti, situatia se simplifica daca el deja a fost recunoscut de tata. In caz contrar se apeleaza la analize ADN (desi e ceva mai complicat in cazul tau).
Concluzionez si eu: consulta un avocat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca poate primi pensie de urmas copilul tau daca este recunoscut in acte de tatal lui. Cel mai bine du-te la un avocat care iti va spune toate drepturile si va face demersurile necesare.