| Insurgent a întrebat:

Am vazut niste chitari, nu stiu daca erau acustice sau clasice dar una avea 4 corzi care se vedeau destul de tare, iar celelalte corzi nu prea se vedeau... uitati http://www.youtube.com/watch?v=LhEWcnJ99bg, dar am vazut o chitara care toate cele 6 corzi se vedeau la fel,/imi explicati sh mie plzz cei cu chestia asta si cum se numesc chitarile alea?

Răspuns Câştigător
| Nevermindd a răspuns:

Chitara din videclip, este una acustică(are corzile din oţel). E normal ca primele corzi sa(ţi se pară) fie mai evidenţiate pentru că sunt mai groase(la fel ca sunetele pe care le reproduc). Chitara are 6 corzi, din ce in ce mai subtiri, pornind de la prima(cea de sus) si cu sunete din ce in ce mai înalte.