| Bobyxx a întrebat:

Exista mai multe tipuri de chitari acustice?, stiu doar ca exista chitara acustica si electro-acustica, se diferentiaza cumva in funtie de corzi sau de taste?

9 răspunsuri:
| ITvladutu a răspuns:

In primul rand se scrie si se zice chitare. In al doilea rand, chitara acustica este un fel de electro-acustica doar ca suna un pic mai frumos. Cea electro-acustica (dupa nume) are sunetul mai puternic, corzile sunt la fel, de metal, si amandoua se pot canta si afara cablu in boxa, deoarece au acea gaura, nu mai stiu cum se numeste. Sper ca te-am ajutat!

| Thunderstruck a răspuns (pentru ITvladutu):

In primul rand, apreciez ca stii pluralul de la chitara.In al 2-lea rand, chitara acustica si cea electro-acustica sunt aseamanatoare, dar modul de amplificare e total diferit.Sunetul chitarei acustice e amplificat de cutia de rezonanta, iar cel al chitarei electro acustice de o doza piezo care trimite semnalul la un amplificator.

| ITvladutu a răspuns (pentru Thunderstruck):

Cam asa am zis si eu. E o diferenta mare de sunetele celor 2 chitare happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Nu toate chitarele electro-acustice au doza piezo. Sunt si cu microfon incorporat.

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevarat, dar dupa cum vezi nici n-am stat sa exemplific raspunsul, ca mai sunt si altele de zis pe subiectul asta, dar le-am mai repetat.

| Thunderstruck a răspuns (pentru ITvladutu):

Ideea e ca habar n-ai principiile pe care functioneaza o chitara, dar te bagilaughing. Si nu, poti sa faci ca o chitara electro-acustica sa sune exact ca una acustica.

| ITvladutu a răspuns (pentru Thunderstruck):

Logic ca nu. Si crede-ma am facut 2 ani chitare si clasica si electrica. Stiu cum se manuiestewinking Daca stii tu mai bine, bravo, dar nu inseamna ca tu esti destept si toti suntem prosti

| Thunderstruck a răspuns (pentru ITvladutu):

Vad ca nu intelegi rolul virgulei intr-o propozitie.Mai intai, prin "si nu", am negat afirmatia ta, apoi am zis parerea mea, bazata pe experinta proprie, nu pe experienta altora. Poate stii cum se manuieste, n-am zis nimic, dar n-ai nici cea mai mica idee cum functioneaza o chitara.

| ITvladutu a răspuns (pentru Thunderstruck):

Stiu foarte putin Cum functioneaza..stiu basicu cum ar veni.