| anonim_4396 a întrebat:

Bă voi ăştia care ascultaţi matteo, antonia, connect-r, corina, smiley, guess who, obezu xxl şi alţi "artişti" pe care dai mereu de ei la kiss fm, pro fm, radio zu. Când cineva vă întreabă ce muzică ascultaţi, de ce răspundeţi cu "păi, ăăăă thinking, inna, alex velea, alexandra stan, anda adam etc.". De ce naiba nu spuneţi că ascultaţi muzică pop comercială şi atâta tot? Ce trebuie să înşiraţi toţi pseudo-artiştii autohtoni şi/sau străini? Vă simţiţi cumva jigniţi dacă cineva vă spune că ascultaţi nişte comerciale de 3 bani? Vă deranjează cuvântul "comercial"?
Nu vreau să mă laud că ascult rock, pentru că există şi rock comercial ieftin cum ar fi Tokio Hotel. Deci vreau să mă înţelegeţi, nu vreau să par superioară. Şi nu ascult doar rock, ascult şi rap. Doar aveţi voi impresia că dacă în playlist-ul meu e doar rock, ascult doar genul ăla de muzică şi-s închisă la minte. Mi-e lene să pun chiar toate melodiile pe care le ascult.

Pe curând. big grin happy

13 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Ok, inteleg, nu vrei sa pari superioara and stuff, dar interventia ta e chiar degeaba...nu vei schimba nimic cu aceasta postare.
intotdeauna vor fi mai multe tabere cand vine vorba de gusturile in muzica.
asa cum exista cuvantul comercial, asa exista si underground.
nu-ti plac vomele de la radio, evita acele posturi, si daca vrei, evita si oamenii pe care le asculta, daca nu-ti face placere sa vorbesti cu ei.
"Şi nu ascult doar rock, ascult şi rap. Doar aveţi voi impresia că dacă în playlist-ul meu e doar rock, ascult doar genul ăla de muzică şi-s închisă la minte."
cui crezi ca ii pasa ce asculti tu si de ce ti-ar pasa de impresiile celor de aici in legatura cu capacitatea ta mentala, in cazul in care ai alege un singur tip de muzica, in cazul tau rock?
eu mai mult ma enervez daca dau atentie tuturor comercialelor pe care vrand nevrand, le aud in jurul meu, si da, imi fac o impresie si despre cei care asculta asa ceva, ii consider mai limitati decat mine, dar asta e. (aici ma refer la comercialul romanesc)
asta se cere, asta se promoveaza, sunt ei mai multi ca noi, dar cum spuneam, nu prea avem ce face.
asa cum aia de care zici tu nu zic ca asculta pop comerciala, si zic ca asculta inna, alex velea, alexandra stan, anda adam etc. asa pot si eu sa zic ca nu ascult underground, doar cativa artisti underground. (am dat un exemplu)
si nu baga in aceeasi oala pseudo-artiştii autohtoni cu aia străini, pentru ca astia de la noi oricum copiaza, deci automat aia straini sunt mai superiori.
ca sunt si oameni care asculta underground, dar au o pasiune pentru david guetta de exemplu, care e si el comercial.

poate am deviat putin, dar nu-mi pasa, si am facut-o cu scopul de a-ti atrage atentia ca nu sta treaba chiar asa cum zici tu cand vine vorba de punerea in aceeasi oala a ascultatorilor de comercial.

| Rakanishuu a răspuns:

... laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

ăăă. straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu suport uzica roaneasca. E ok. Nu am niic cu lumea, incerc sa a adaptez si eu cat de cat. Ii apreciez pe artisti pentru ca mno, au atatia fani, fac bani, etc. Pur si simplu nu ii inghit, ii displac pe romanii nostri. Cu asta am spus tot. Pe curand Vac-, pardon... Vacutobig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu toti canta pop, o parte considerabila din ei canta Dance iar alti Rap comercial.

Răspuns utilizator avertizat
| Disharmony a răspuns:

Cine esti tu sa decizi pentru altii ce e muzica buna si ce e muzica comerciala? Am inteles ca ce canta Inna si ceilalti nu consideri ca e muzica buna (si sunt perfect de acord cu asta), dar daca altuia ii face placere sa-i auda, e fix problema respectivului, si nu vad de ce incerci sa-i bagi pe gat opinia ta despre ce asculta. Iar intrebarea ''de ce nu spuneti ca ascultati muzica comerciala?'' e destul de stupida, pentru ca, de obicei, un om care asculta chestii de genul nu are un coeficient de inteligenta destul de ridicat, ca sa-si dea seama ca ce asculta nu e chiar... de calitate.

A doua parte (aia cu tine si muzica rock) n-are niciun rost in intrebare. Sau tineai sa ne spui ca nu asculti numai rock, de unde reiese (cica!) faptul ca nu esti deloc incuiata la minte?

| Crucified a răspuns (pentru Disharmony):

Le-am interzis eu cumva să asculte inna? laughing

| Disharmony a răspuns (pentru Crucified):

N-ai prea inteles ce am vrut eu sa spun.

| PunkyBrunette a răspuns:

Copil frustrat...
1. TOATA MUZICA E COMERCIALA! De ce nu poate lumea sa priceapa acest lucru? Muzica e facuta ca sa fie vanduta. Pana si cei mai necunoscuti cantareti de pe youtube isi vand coverurile pe itunes.
2. Te deranjeaza faptul ca esti criticat ca asculti rock, dar tu faci acelasi lucru ce cei care asculta un gen diferit de tine. Asta da dovada de imaturitate si nu, nu te considera nimeni superioara daca asculti rock pur.
3. Si imi pare rau sa te anunt dar chiar esti inchisa la minte. O persoana care are o asemenea mentalitate poate doar sa spere ca o lase vreodata impresia ca e superioara. Esti superficiala si nu poti sa treci peste difetentele in materie de gusturi( lucru care e de inteles la copii de 12 ani- dar doar la ei). Daca tu ai impresia ca poti fi superioara pentru simplul fapt ca asculti rock, atunci si eu ar trebui sa ma simt superioara pentru ca mananc o salata?
4. Succes in viata cu gandirea asta limitata! Sper sa fi capabila sa iesi din ceata si sa-ti dai seama ca muzica se asculta in functie de gusturi si ca ascultatul unui anumit gen nu te face superior.

| Wongraven a răspuns:

Si cu ce te deranjeaza pe tine ca asculta aia ce asculta? E chiar penibil ce ai vrut sa ne transmiti. Crezi ca acum, dupa ce toti sugatorii de comerciale au citit asta o sa se puna sa asculte muzica clasica? Trebuie sa fii pre prost ca sa iti pese la ce gen de muzica pune botu' orice om de pe strada.

| Crucified a răspuns (pentru Wongraven):

Nici măcar n-ai înţeles ce-am vrut să spun. Nu interzic nimănui să asculte ce muzică vor ei. Am mai zis puţin mai sus. Am să pun întrebarea asta ca fiind anonimă. Că eu zic ceva, voi înţelegeţi altceva. straight face