| lacaramioaralarisa a întrebat:

Buna am 16 ani fata as vrea sa cant. cum imi dau seama daca am voce fara sa ma auda cineva cantand vreau sa fiu sigura daca apar in fata familiei sa nu ma fac de ras, as vrea la un profesor sau nustiu imi dati niste sfaturi?

1 răspuns:
| Bianchxoxo a răspuns:

Buna.
Si eu aveam problema asta acum ceva timp, si imi era jena ca poate eu ma aud ok dar ceilalti din jur vor rade de vocea mea sau mai stiu eu ce. Pai e un singur mod de a afla asta. Inregistreaza-te! Daca iti place cum suna chiar daca ai o voce nelucrata si nemodelata pur si simplu iti dai seama. Daca iti place pregateste-te pe o piesa ce stii sigur ca ti se potriveste(depinde ce voce esti:I, II sau vocea a III-a), cat de joase sau inalte poti lua notele, cate floricele poti face daca poti, ma rog. Asa iti dai seama ce tip de melodii poti canta si canta-le unui prieten/a foarte bun/a sau membrilor familiei si spune-le sa fie sinceri cu tine ca nu te vei supara. Daca nu iti place deloc vocea ta nici pe inregistrare atunci eu iti recomand sa canti direct mamei sau cele/celui mai bun/e prieten/e si cere-le parerea. Nu exista alta solutie. Un pas inainte e un pas spre viitor. Succes! Fara teama, fara frica! Poti mai mult de atat!