| mishaly a întrebat:

Vreau foarte tare sa am voce ca sa cant. dati-mi sfaturi ce as putea face

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dragă domnişoară, exact cum bine a spus aici cineva, vocea este un har cu care te naşti, nu ţi-l poţi crea din plăcerea de a cînta.
Apoi, dacă ai credinţa că ai voce trebuie să ai şi un auz muzical foarte bun.
Dacă îndeplineşti, conştient de tine, aceste două calităţi, şi crezi că vrei să încerci o carieră în acest sens, e bine să mergi undeva la un Palat al Copiilor, unde se găsesc profesori specializaţi pe acest domeniu de activitate, sau la o Şcoală Populară de Artă, unde se accede în baza unui test de aptitudini.
De aici încolo poţi începe să studiezi a cînta. Dar...atenţie!
Lucrul pe voce, pe coardă, nu e chiar o jucărie.
Orice instrument muzical dacă se va strica se poate şi repara sau cumpăra un altul. Vocea omenească este cel mai teribil instrument muzical dar şi cel mai sensibil. Dacă ai stricat-o nu se mai poate repara NICIODATĂ.
De aceea nu este recomandabil a se lucra pe voci tinere ( sub 15 ani )decît numai la un nivel de lejeritate naturală deosebită. Dacă se fac exerciţii grele şi pretenţioase de tehnică vocală pe o voce tînără, la un copil de 7- 8 ani, şi mai ales de lungă durată, ei bine, acea voce va ficompromisă în cîţiva ani de zile şi nu se poate în niciun fel repara.
Lucrul de intensitate pe o voce foarte tînără duce repede la o prematură uzură a corzilor vocale şi implicit la o foarte probabilă laringită cronică sau chiar la un cancer al corzilor vocale.
De aceea cel mai indicat este a consulta un foarte bun profesor de canto, care are experienţă şi care nu e interesat doar de nişte reuşite de moment pentru a-şi etala el nişte elevi cu care face mari succese. Pentru un profesor de canto, a lucra cu voci foarte tinere incumbă un mare risc şi nu de puţine ori marile viitoare ratări sînt iminente. Cei care încep această meserie pe la vreo 20 de ani au şanse să poată munci chiar şi vreo 50 de ani.
În orice caz această meserie este considerată o muncă foarte grea.

| Blagandrey a răspuns:

Salut! Eu te-as sfatui sa iei ore de canto numai daca ai un pic de voce daca este complet afona iti pierzi timpul la orele de canto.

| Raluxx a răspuns:

Nu vreau sa te superi dar cu vocea te nasti nu o capaeti in viata...si daca ai asa ceva du-te la un curs de Canto, dar oirkum trebuiasa incepi de mik.Eu te sfatuiesc sa faci asa: Daca ai voce du-te la Palatul copiilor,iar daca nu ai fa altceva:dansuri,tetru, innot, orice alt sport! Fundaa plz?

| ionik13 a răspuns:

Incearca sa faci KARAOKE online eu am facut asta si se vede diferenta! Mult succes!
Dai FUNDA?

| Barsan a răspuns:

Sa bei un ousmug