| SandyMoro a întrebat:

Am 14 ani şi am nevoie de un mic sfat...Cum îmi pot da seama dacă am o voce bună? (nu vreau răspunsuri de genul,, du-te la un profesor de canto,, pentru că sunt timidă şi mi-e frică să mă arunc din prima la un profesor sau orice altă persoană specializată în domeniu). În câteva săptămâni va avea loc o audiţie pentru corul şcolii şi aş vrea şi eu să particip dar nu sunt sigură că am o voce bună. Mă tem să nu mă fac de râs (mi-e ruşine şi să cânt în faţa părinţilor). Ştie cineva o metodă cât de cât sigură prin care îmi pot da seama dacă am o voce bună?
Mulţumesc!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Abordarea de genul "nu ma duc la un profesor de canto sa ma evaluze" imi spune ca esti incapatanata si eventual proasta, pentru ca este singura ta sansa sa poti afla pe real, daca ai urecehe muzicala si voce sa poti canta.
Nu vrei sa mergi la cineva profesionals a te evaluze, atunci stai acasa si canta in baie, ca oricum nu mai conteaza!
Daca iti este rusine sa canti in fata parintilor, cum crezi ca te vei descurca sa canti in fata unui public?
Nu crezi ca ti-ai ales o profesie gresita?
Fa-te manechiurista ori coafeza, ca nu trebuie sa canti si nici sa vorbesti, doar sa faci unghiile ori parul clientelor, si cat lucrezi, le lasi pe ele sa vorbeasca!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu nu am nici o treaba cu muzica, dar sunt de parere ca vocea, oricum ar fi ea, se poate antrena.
Daca iti doresti cu adevarat treaba asta, o sa renunti la rusine. Mai bine te faci de rusine in fata unui profesor sau a catorva prieteni, decat in fata scolii.

| GazzaRecordsRo a răspuns:

Lasa timiditatea, nu faci nimic cu ea, nu o sa-ti aduca nimic benefic in viata asta. trebuie un profesionist sa-ti spuna asta, fiecare voce are avantaje si dezavantaje.

| zmmk20003 a răspuns:

De preferat ar fi sa ceri parerea unui profesor de muzica, însă daca esti foarte timida, poti sa ceri opinia unui amic, nu foarte apropiat (pentru a fi sigur ca e sincer)