| SwagSwag a întrebat:

...am mai pus o data intrebarea asta dar nu am primit niciun raspuns......intrebarea este : cum merg lucrurile intr-un studio de inregistrari, ce sa intampla, acolo?winking
cel mai bun raspuns are FUNDAwinking
Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| Future47 a răspuns:

Poti sa ai cel mai performant studio audio din lume, daca inginerul tau de sunet habar nu are ce sa faca in studio. In primul rand intr-un studio profesional ai sansa sa lucrezi cu oameni experimentati care au cunostinte in domeniul muzical. Apoi este o autoevaluare, o sa iti dai seama daca ai sau nu sanse sa ajungi undeva dupa ce auzi piesa mixata si masterizata. Intrebarea ta nu e foarte concreta, mai exact, ce anume vrei sa stii din ce se petrece intr-un studio audio?

| SwagSwag explică (pentru Future47):

Poi 1) in unele cantece apare vocea artistului pe background eiiii aceea este inregistrata dupa? 2) cantecul este inregistrat pe bucati? 3) cine face linia melodica a melodiei? 4)cine se afla in studio cand inregistrezi?

3 răspunsuri:
| pissyaly a răspuns:

Pentru un cantec platesti mult ca sa intri in "industria muzicala"; si oricum majoritatea cantecelor care se vand la noi sunt comerciale... Oricum, acolo canti cu formatia (daca ai ) si ei te inregistreaza si mai modifica putin vocea sa sune mai bine...

| agirll a răspuns:

Pai acolo vedetele isi scot albume sau discuri etc funda?big grin