| Lavynyuka a întrebat:

am o intrebare:ce parere aveti despre roland xp60 este o clapa pentru tonuri si as dori mai multe informatii daca se poate si v-as ruga cat mai rapid pls.

3 răspunsuri:
| тøххynee a răspuns:

XP-60 a fost unul dintre Sintetizatoare lui Roland emblematice Workstation digital. Cu caracteristici profesionale vaste, sunete de calitate superbă PCM, succesiunea, efecte şi mai mult, XP-60 ar putea fi doar synth aţi putea avea nevoie vreodata! Comparativ cu alte XP-synth-uri, XP-60 este aproape la fel ca XP-80 cu excepţia faptului că XP-80 are o mare de 76 de note-ponderată tastatura semi întrucât XP-60 dispune de o tastatură standard 61 nota.

Ca XP-80, XP-60 ofera pana 64 de voci polifonie şi pot trimite pe Facebook la 16 canale MIDI simultan. Sunetele sunt toate digitale în natură şi un sunet destul de prea bun! Desi punctele sale forte sunt emularea de instrumente acustice, se poate crea sunete convingător synth-tip prea. Ea vine cu 16MB de sunete ROM, dar nu e loc pentru placi de extindere până la patru 8MB care adaugă Orchestral, Techno, Vintage synth-uri, World, Bass & Drums şi alte seturi de instrument (de expansiune seria SR-JV80).

Aducerea sfârşitul "de lucru" al XP-60 este o cu drepturi depline la bord Sequencer Pro MRC. Cu o capacitate de nota 60, 000, 100 modele, şi 1 poziţie cântec - puteţi crea melodii, modele, buclele sau fraze cu relativă uşurinţă. Alte caracteristici ale Sequencer includ Grid, Groove sau cuantificare Shuffle şi un built-in hard-drive. O mare arpeggiator este de asemenea disponibil. De înaltă calitate efecte interne sunt prevăzute, cum ar fi Reverb, Chorus, Întârzieri şi mulţi mare multi-efecte. Există, de asemenea, filtre digitale (4 poli, 12dB/oct, HP, LP, BP, Peak) şi un inel-modulator pentru efectele de tip analog-synth, perfect pentru dans şi muzică techno! O modulare-Matrix oferă până la două LFO-efecte pentru adăugarea de mişcare şi de viaţă la sunete. În plus, există 6 slidere pentru control în timp real.

Într-un cuvânt, XP-60 este un synth pur digital. sunetele sale sunt practic aceleaşi ca JV-1080, JV-2080, XP-80 si XP-50 sintetizatoare. Şi XP-60 face o mare all-in-one de lucru pentru orice aplicaţie muzicală. Pentru un instrument digital, sunetele pot fi surprinzator de expresiv şi XP-60 nu este rezervată pentru orice gen muzical special, altele decât muzică de calitate superioară!

| Lavynyuka explică:

De exemplu pentru muzica populara roland xp60 ar fi ok sau nu? pentru asa ceva ma intereseaza.ca so folosesc nu ca styluri ci pe manual asa ceva.rsp urgent!

| AlinDX7 a răspuns (pentru Lavynyuka):

Salut. Eu zic, ca da. Eu am cantat cu XP-10 cand am fost mic si mi-a placut foarte mult si vreau sa-l iau. Nu stiu ce tonuri are XP-60 dar cred ca ar fi ok. Daca are tonurile Picked Bas si Nylon Guitar e perfect. Astea sunt cele mai folosite tonuri pe XP la folclor.