| 2dor a întrebat:

(funda!)Salut! Am o chitara clasica hora spaniol II. Pot pune pe ea corzi de chitara acustica? adica se merita? sau sunetul va fi mai bun daca pun corzi de chitara clasica (nylon)?

Răspuns Câştigător
| GregHouse a răspuns:

Nu e indicat sa pui corzi de la alte tipuri de chitara, pentru ca fiecare tip are o anumite tensiune a corzilor si nu numai ca nu va suna cum trebuie (exista diferente intre cutiile de rezonanta si sistemul de prindere si acordaj), dar mai poti si strica pragusul de la bridge.
Daca tii neaparat sa schimbi corzile, pune corzi de chitara clasica.
Sanatate!