| anonim_4396 a întrebat:

As dori niste sfaturi daca se poate de la niste persoane care se pricep la alegerea unei chitari. As dori sa ma apuc de chitara. Genul pe care vreau sa merg e rock si am decis ca modelul potrivit pentru mine ar fi o chitara acustica de tip dreadnought. As dori ceva cu solid top si bugetul meu ar fi in jur de 1000. Am auzit si de faza cu "prima chitara e de sacrificiu" dar sunt o persoana destul de pretentioasa si nu as vrea sa fiu nevoita sa o schimb dupa un an. As dori ceva satisfacator sa ma tina mai multi ani. Vreau sa pastrez aceasta activitate doar ca un hobby. Nu planuiesc sa intru serios pe muzica sa cant in fata unui public. Adica momentan. Cine stie. Nu suna nici asta rau. Sunt fixata pe treaba asta de cativa ani incoace si nu e doar un moft de moment. Nu am posibilitatea sa ma duc la ore. De aceea am tot amanat, dar acum mi-am facut curaj sa ma apuc sa invat singura. Nu cred ca vor fi probleme mai ales ca stiu destul de bine si engleza, iar asta iti ofera mai multe oportunitati in ceea ce priveste informarea si invatarea. Momentan am ochit un Ibanez AW54-OPN. As dori o parere in legatura cu aceasta chitara si eventual alte recomandari daca cunoasteti modele mai bune. Eventual si un site de incredere de unde as putea comanda daca se poate. Multumesc anticipat happy

1 răspuns:
| UnTipMisto a răspuns:

Cine ti-a spus ca prima chitara e de sacrificiu îți împărtășea probabil din experiența. De obicei pentru începători nu e recomandat un ibanez, Fender, gipson ssu alte Branduri de top. Pentru începători orice chitara rece e buna și dacă sunt ambițioși chiar una tare " in coarda" in primele 6 luni. Dacă suna rău sau bine o chitara ramane de studiat?, cunosc personal băieți care au crezut ca un Ibanez electro-acustic va șina n-ai bine, depinde in mina cui. Tot îți tăia pofta de Mincare chiar și cu o chitara buna. Concluzia e ca Brandul și sunetul blând și cald au un mare aport atunci cand stăpânești extrem de bine o chitara. Un sfat, orice chitara ți-ai lua acum o vei schimba, dacă într-adevăr vei studia și progresele vor fi uimitoare vei înțelege că, chitara Tea ales pe tine și nu tu pe ea.