| Raspundeti a întrebat:

Buna!
As vrea sa iau lectii de chitara.
Ce chitara imi recomandati (pentru incepatori)?

Răspuns Câştigător
| alecsandor a răspuns:

Buna, nu exista o regula ca ar trebui sa incepi pe clasica sau acustica si abia apoi sa treci pe electrica. Sfatul meu este sa mergi intr-un magazin de muzica din orasul tau, sa iei in mana mai multe chitare, sa vezi care iti place - de la aspect pana la felul cum suna. Chiar daca nu stii inca sa canti, atinge usor corzile si vezi care este sunetul cel mai apropiat de sufletul tau. Prima ta chitara nu va trebui sa fie neaparat una scumpa, insa este bine sa fie de calitate buna. Iata aici un articol despre tipurile de chitare care te va ajuta sa cunosti mai bine caracteristicile acestui instrument: http://www.lectii-de-chitara.ro/2009/12/tipuri-de-chitare/

Mult succes in alegerea primei chitare!

2 răspunsuri:
| MariusFurduescu a răspuns:

Depinde de ceea ce vrei sa canti pe chitara. Articolul http://www.the-guitar.ro/2011/05/04/alegerea-chitarei-potrivite/ poate sa te ajute in alegerea chitarei tale. Daca esti din Bucuresti si esti interesat de lectii de chitara ma poti contacta la marius@the-guitar.ro.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai chitara clasica