| rOckx3 a întrebat:

Bună.
Ce părere aveţi despre muzica rock? De la ce vârstă v-aţi apucat?
Eu de la 9-10 ani. Apoi am făcut o pauză, şi acum iar m-am apucat.
Ce trupe ascultaţi? Eu Bullet for my valentine, Fit for rivals etc.
În general heavy-metal şi metalcore. De la ce vârstă credeţi că poţi deveni un adept al muzicii rock?
Sincer, eu am voce, şi aş vrea să mă apuc de rock dar nu pot ţipa, şi nici nu am unde să exersez.
O zi bună.

12 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

De mica mai existau melodii rock care-mi placeau, dar sa ascult "serios" de pe la 10-11 ani.
Sunt multe trupe, unele dintre ele:30 Seconds to mars, Queen, Bon Jovi, Alice Cooper, Alice in Chains, Alternosfera, Within Temptation, Vama(si Vama Veche), Trooper, Truda, AC/DC, Marilyn Manson, Avantasia, Breaking Benjamin, We are the fallen, Cargo, Coldplay, The eagles, EarlyRise, Eluveitie, Elysion, Gothic, Hollywood Undead, Imperia, Linkin Park, In this moment, Iron Maiden, Jem, Three days grace, Slayer, Skillet, Sirenia, Shinedown, The rolling stones, Red hot chili peppers, Rammstein, Pink Floyd, Nirvana, Nightwish, Metallica, Megadeath, Lordi, Led Zeppelin, Apocalyptica, Korn si Evanescence.

| thegatekeeper a răspuns:

Rock-ul si metal-ul sunt doua dintre cele mai complexe genuri muzicale, avand in vedere ca necesita instrumente reale, versuri care sa transmita un mesaj, mai direct sau mai subtil si asa mai departe. Metal-ul este genul de muzica pe care il ascult cel mai des si reprezinta cam 95 % din ceea ce ascult. Genurile mele preferate sunt thrash, melodic death, black, folk, doom si heavy. Am inceput sa ascult rock cam de la 13 ani, descoperind mai intai rock-ul alternativ si pop-rock-ul, pentru ca mai apoi sa ajung la trupe mai insemnate, sa zic asa. Sunt de parere ca nu exista o varsta anume de la care poti incepe sa asculti, atat timp cat iti place, insa consider ca e necesar sa ai cam peste 15-16 ani pentru a intelege cu adevarat mesajul unor piese, dar nu este asta intotdeauna o regula. Cat despre cantat, nu am nicio intentie, fiindca nu am voce, insa ocazional mai incerc sa invat cate ceva la chitara electrica.

| RockNbeer a răspuns:

Cred ca de pe la 13/14 ani.
Si nu cred ca exista o varsta de la care poti incepe a asculta rock, nu conteaza varsta.
Nu inteleg...cum adica ai facut o "pauza"? Oo

| rOckx3 explică (pentru RockNbeer):

Pur şi simplu nu mai ascultam.

| rOckx3 explică:

Ahm, vad ca nu prea ascultati Bullet for my valentine -,-"" ce ciudat.

| greyhound a răspuns:

Nu mai tin minte
In general ascult old-school rock

| MaliciousDeath a răspuns:

Tot pe la varsta aia, dar pe langa rock, ascultam si alte prostii.
Mai serios, cred ca am inceput pe la 12 ani.
Ascult punk,grunge,alternative,stoner si indie rock in general...dar n-am nicio problema cu heavy/death/black metal-ul,grindcore-ul.
Ca trupe,prefer The Clash,Nirvana,Omul cu Sobolani,The Smiths,Black Sabbath,Stoned Jesus,The Raconteurs,The Smashing Pumpkins,The Black Keys,Radiohead,The Melvins,NIN,REM,The Cure,Velvet Underground,The Stooges,Led Zeppelin,Misfits, The Strokes, Arctic Monkeys, Placebo, Pearl Jam...

| KristalPop a răspuns:

Muzica rock... Un gen muzical care îţi ajunge la suflet, frumos, cu versuri bine gândite în comparaţie de alte stiluri muzicale. M-am apucat de rock/metal de la vârsta de 16 ani, adică de acum 7 ani. Am început cu trupe ca Led Zeppelin, AC/DC, Phoenix, Queen, Cargo, Scorpions, The Beatles.
Acum ascult Iron Maiden, Judas Priest, Megadeth, Dimmu Borgir, Metallica, Black Sabbath, AC/DC, Pantera, Cradle of Filth.
În general heavy, death, black, thrash, folk, viking.
Eu cred că pentru a fi "rocker adevărat" limita e de 16 ani.

| LegionarulRoman a răspuns:

Singura intrebara care ma vizeaza: "Ce parere aveti despre muzica rock? "

Nu prea buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muzica rock este o artă. Cine nu apreciază arta n-are ce căuta aici.Am încept să ascult de pe la 15 ani.Prima formație a fost "motorhead", the game.
Subgenul meu preferat este "melodeath".
"De la ce vârstă credeţi că poţi deveni un adept al muzicii rock?".Eu zic că-ți trebuie ceva vechime ca să știi cu ce se mănâncă rock-ul.Un 5 ani vechime, asta ar fi.

| FearOfTheDark a răspuns:

Ascult de la 8-9 ani, 10 chiar, nu mai stiu.Am inceput cu Metallica si alte trupe comerciale.La fel, am facut o pauza de 2 luni, dar mi-am revenit.

| Fantastic7 a răspuns:

Cum adică de la ce vârstă poţi deveni 'adept' al muzicii rock?! Ori îţi place, ori nu-ţi place! Nu poţi să asculţi o perioadă şi pe urmă să n-o mai asculţi, mi se pare tare stupidă chestia asta, adică dacă nu îţi mai place la un moment dat înseamnă că nu ţi-a plăcut niciodată şi au fost doar toane de 2 lei.
Eu nu ştiam de existenţa muzicii rock până pe la 11 sau 12 ani, ceva de genu, când am ascultat prima oară Metallica(Master of puppets) şi mi-a plăcut foarte mult, după care mi-am dat seama că asta e muzica care îmi place cel mai mult din toate câte ascultasem până atunci... şi aşa a rămas.