| Mariusica1o a întrebat:

Mi-ar place foarte mult sa cant la chitara, imi place cum se aude, imi place cum se face, dar nu stiu inca prea bine sa fac asta! O sa fac rau daca o sa imi cumpar o chitara clasica si as incerca sa ma invat? Ce parere aveti? ( Avand in vedere ca imi place foarte mult )

7 răspunsuri:
| DarkSinAngel a răspuns:

@Woodenpints felicitari pentru raspunsul dat, insa trebuie sa te corectez cu anumite chestii. Poti canta cu pana si pe chitara clasica, la fel de bine cum si pe chitara acustica poti canta ciupit. Intradevar, se invata mai greu la chitara clasica prinderea acordurilor, insa face bine. @Apocaliptica afirmatia ta privind faptul ca nu poti invata sa canti singur trebuie sa o neg. Studiez de 2 ani chitara singur (sunt autodidact), si cant de la muzica clasica pana la heavy metal, punk etc. @Cryna, cum poti invata sa canti la o chitara daca nu ai una? In al doilea rand, chitara acustica nu suna mai bine decat una clasica ci difera tonul. Chitara clasica a fost facuta pentru muzica clasica si pentru muzica spaniola, pe cand chitara acustica/western este pentru folk, blues etc. Sunt realizate pentru stiluri diferite de muzica. Asta nu inseamna ca una suna mai bine decat cealalta. La fel cum nu poti spune ca Al Di Meola este un chitarist mai bun decat Steve Vai sau vice-versa. Acesti chitaristi au stiluri diferite. @Mariusica1o Site-ul pe care ti l-a dat Wodenpints este foarte bun. Daca ai nelamuriri, da-mi un msj pvt, si in masura timpului voi incerca sa te ajut si sa te dumiresc. Multa bafta.

| Zippy a răspuns:

E foarte bine sa incepi cu o chitara acustica. dar te sfatuiesc sa te duci la un profesor pentru ca singur nu ai sanse deloc sa inveti

| alexcr a răspuns:

Eu zic sa-ti iei o chitara acustica de la Hora(made in RO), sunt ieftine si bune pentru incepatori. Apoi sa cauti lectii de chitara ( te poti uita pe http://lectiidechitara.blogspot.com/ ) dar exista si multe alte siteuri de acest gen. Mult succes!

| cRyNa_2610 a răspuns:

Hi! si eu cant la chitara, dar in primul rand nu iti lua o chitara clasica si una acustica, merge mai bine. dar ar fi mult mai bine daca intai ai invata cum se canta, poate tie iti place cum se aude... dar de unde sti ca iti place si sa canti la ea? asa ca nu o lua repede, intai invata sa canti la chitara si apoi cumparo. e greu sa canti, deoarece la inceput pana te inveti o sa ai dureri de degete si lovituri. dar la un timp te inveti.

SuCCes!big grinbig grinbig grin

| cRyNa_2610 a răspuns:

Hi! pentru inceput ia-ti o chitara acustica.suna mai binebig grindar ar fi mai bine sa inv intai cum se canta si apoi daca iti place sa iti iei o chitara, deoarece e ff greu sa canti...la inceput vei avea dureri de degete, dar asta doar pana te vei invatasadsi poate tie iti place cum suna dar nu iti va placea sa canti, dar oricum...

SuCCes!happy
fundita?batting eyelashes

| Mariusica1o explică:

DarkSinAngel iti multumesc mult, in urma mesajului tau mi-am comandat o chitara clasica stagg 4/4, am mai vorbit si cu un profesor de muzica, si m-am gandit si la degetelele mele... care nu vreau sa le creponez! big grin

| Sacurasik a răspuns:

De ce sa nu incerci, apropo eu tot am chitara și e tare mișto tongue tonguewinking