| llg a întrebat:

Buna peeps! Am ascultat o melodie in New Yorker - Afi zilele trecute... nu am reusit sa retin vreun vers, dar era o melodie rap/hip-hop cantata de un negru care avea la refren un fel de "disk scratching" / scartaitura... nu stiu cum sa descriu mai bine sunetul. Si in versuri spunea ceva de "baby". Aveti vreo idee ce melodie ar putea fi?

8 răspunsuri:
| Coquinexta a răspuns:

Tu realizezi cate melodii de genul au "baby" in ele?
sa fii sanatoasa, data viitoare ia-ti shazamul cu tine.

| llg explică (pentru Coquinexta):

Nasol daca din toata explicatia tu te-ai rezumat doar la partea cu baby. Si no... ce sa fac daca fix in momentul ala am realizat ca n am Shazamul instalat. Daca n ai ce face, gaseste-ti de lucru in alta parte.

| Coquinexta a răspuns (pentru llg):

Eu cand aud o melodie care pur si simplu ma innebuneste, si nu am shazamu cu mine, imi repet versurile in cap pana ajung acasa, acolo cate retin, ca sa caut versurile pe net.
dar in niciun caz nu retin un cuvant, pur si simplu e absurd ce ne ceri tu noua.

| llg explică (pentru Coquinexta):

Era galagie si nu am reusit sa disting nimic. Ma rog... Din nou... te rezumi doar la cuvant. :/ Las o balta.

| Coquinexta a răspuns (pentru llg):

Pai normal femeie ca zic de "baby" din moment ce ala e singurul hint pe care ni l-ai dat. vrei sa ghicesc in globul de cristal ce cuvinte ai mai auzit tu?
schimba-ti ochelarii sa auzi mai bine.

| llg explică (pentru Coquinexta):

In primul rand nu cred ca iti permiti sa vorbestia sa cu mine din moment ce nu ne cunoastem. In al doilea rand, iti cam dai seama si dupa cum suna melodia in sine daca esti cunoscator. Dar pentru tine vad ca e greu. Am mai gasit melodii de genul in modul asta. Si daca atata poti, du-te si folosesteti creierul si orificiul bucal in alta parte! Bafta!

| Ragnarøk a răspuns (pentru llg):

Ca-ti si trebuie mari cunostinte muzicale ca sa asculti piese rap de aripa sociala - adica submediocre. Descrierea ta e prea vaga, majoritatea cantaretilor de rap a sec. 21 sunt negri(ca aia reprezinta West Side-u, partea lipsita de orice forma de talent), multe prezinta disk scratching si multitudinea de versuri pe care ne-ai oferit-o nu-i suficienta. *Sarcasm*

| llg explică (pentru Ragnarøk):

Eh... stiu. Doar ca piesa e destul de cunoscuta. Am auzit o de nspe mii de ori, dar jur ca niciodata nu am fost atenta la ea decat pe la final. Mersi de raspuns oricum! big grin