| DoarNoemi a întrebat:

Poate v-ati saturat de genul acesta de intrebari dar chiar vrea s stiu si eu cum pot sa-mi incep o cariera in muzica(nu vreau neaparat s semnez un contract cu vreo casa de discuri gen Universal-Rotonlaughing)vreau doar s cant acasa la mine, am niste super idei, compun melodii dar nu am dotarile necesare pentru pc pentru a putea canta, de ce am nevoie?(microfon...), ce programe si de unde fac rost de ele? si de ceva negative(adresa?)daca stiti mi-ati fi de mare ajutor:Xkiss

1 răspuns:
| alecsandor a răspuns:

Salut Noemi, in primul rand te contrazici putin (vrei o cariera sau vrei sa canti acasa, doar pentru placerea ta?). Daca te gandesti sa iei treaba in serios, ar trebui sa apelezi la un profesor de canto, cu care sa exersezi cel putin de doua ori pe saptamana in prima etapa - pana iti descoperi si corectezi slabiciunile, iti gasesti stilul de interpretare etc. Felicitari, e foarte bine ca iti compui piese, incearca sa inveti incet-incet si un instrument daca ai posibilitatea. O clapa MIDI e un inceput bun, daca o atasezi PC-ului si iti instalezi programe precum Cubase ori Ableton si cateva VST-uri (plugin-uri ce emuleaza sunetele instrumentelor) vei putea sa-ti schitezi primele negative. Daca vrei sa exersezi prin casa pe piesele cunoscute deja, pe Youtube gasesti multe track-uri de karaoke cautand "... (numele piesei) + karaoke" sau "instrumental". Incearca si pe programele de file sharing. Succes!