| cipanella a întrebat:

Buna seara. Un copil, un adult fara auz muzical cu pasiune fata de muzica poate sa invete sa cante la un instrument muzical?

Răspuns Câştigător
| Adelina4679 a răspuns:

Da poate dar nu la o mare performanta. Si îi va fi foarte greu

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poate. Dacă nu aude sunetele muzicale, notele, nu poate face muzică. Dacă ești orb, nevăzător, nu poți face pictură.

| cipanella explică (pentru sadrian46):

Ba da poate sa invete, sa cante dar la un instrument muzical cu sunete fixe si va trebui sa faca exercitii pentru a-si dezvolta auzul muzical si simtul ritmic. In ziua de azi pe telefonul mobil gasesti aplicatii pentru a-ti dezvolta auzul muzical dar si simtul ritmic.