| ioana_5848 a întrebat:

Stie cineva de aici sa cante la vioara? Vreau si eu sa incep sa invat si as avea nevoie de cateva sfaturi. Cat de greu e? Cam care ar fi pasii pana sa ajungi sa stapanesti aceasta arta? mersi anticipat. happy

3 răspunsuri:
| FollowTheLight a răspuns:

Nu stiu sa cant la vioara dar am fost la o scoala de muzica, si am mai aflat si eu cate ceva.
Ceea ce stiu, e ca prima data ai nevoie de o vioara mai mica, pentru ca e pentru. incepatori.Ai nevoie si de un arcus desigur, si nu e atat de greu. Misti arcusul in asa fel in cat scoti diferite sunete.In acelasi timp, la fel ca la chitara, tii niste acorduri [nu stiu cum se numesc la vioara]Cu cat arcusul e inclinat la mai multe grade, cu atat sunetul e mai inalt.Primul pas, desigur, ar fi sa ai o vioara, apoi sa iei niste lectii.Nu cred ca poti invata de una singura! Bafta!winking

| Bianca_Ivan_1990 a răspuns:

In primul rand trebuie experienta in note exista fa diez mi minor si bemol la minor si mai multe de asemenea iti trebuie si indemanare adica sa iti mearga degetele pe corzi exista manuale speciale pentru incepatori

| cipri97 a răspuns (pentru Bianca_Ivan_1990):

Si acele manualea de unde se cumpara?