| iulain13 a întrebat:

Buna TPU am nevoie de ajutor. Am o chitara de doua saptamâni, e acustica, nouă. Problema e ca se aude bazait daca nu apas pe fret exact langa liniuță. Si am tot cautat daca e normal sau e o problema la chitara, de abia acum am descoperit ca e vorba de" fret-buzz" si ca trebuie sa ii fac setup. Si e destul de usor..am vazut pe youtube peste tot ca se face cu un imbus in cutia de rezonanță. Numa' ca eu nu am acea chestie..nu pot sa slabesc nu pot strange. Si am cautat peste tot..eu nu am nicio chestie cu care sa pot seta asta. E vorba de o chitara Jarvin, va rog ajutati-ma urgent! Dau funda :)
Daca nu stiti despre ce vorbesc : http://youtu.be/WVIyK49tRuY

1 răspuns:
| Thunderstruck a răspuns:

Mda, sunt aproape sigur ca nu e vorba de fretbuzz, ci de faptul ca esti prea increzut ca sa recunosti ca nu poti tine o nota. Bai, toti am fost acolo, absolut toti, mai incearca, nu e nicio rusine sa nu poti tine nicio nota. Iar daca problema apare pe fiecare fret, treaba e clara, in niciun caz nu e vorba de fret-buzz, e aproape imposibil sa ai fret-buzz pe toate freturile, dar daca tu chiar crezi ca s-a intamplat imposibilul, tine apasat pe ultimul fret pe mi subtire, daca si cand tii pe el nu suna, e clar vina ta (sau s-a intamplat vreo minune, cine stie). Prea multa vorba oricum, daca (,) corzile vibreaza normal cand nu le atingi cu mana stanga, doar le lovesti cu dreapta, atunci e clar ca n-ai fretbuzz aproape peste tot. Nemaifiind nimic de zis, iti dau doar un sfat: nu mai cauta mereu nod in papura, incearca sa te bazezi si pe ce crezi tu, pe instinct, nu mai cere ajutor aiurea.