| anonim_4396 a întrebat:

happy Am si eu o intrebare.big grin De ce au toti ceva impotriva manelelor? Adica unele mi se par urate, dar restul sunt frumoase.Voi cei care nu ascultati manele, de ce nu ascultati >? Va este jena? sau?

Răspuns Câştigător
| ascovit a răspuns:

De ce? Pentru ca toate seamana! Sunt previzibile, au aceleasi subiecte, bani, dusmani, "gagicari", inimi frante. SA nu mai adaugam ca mai mult fura, fura versuri de la alte melodii, intr-o melodie jalnica asculti de fapt versuri din o multime de melodii melodii, mai ales cele mai putin cunoscute publicului, si sa nu adaugam cat de jalnic este rezultatul. La manele interpretul se da drept cineva care nu este. Nu au voce, oricine se poate apuca de cantat acest gen de muzica. La inceput ascultam, cand eram mai mici si abia erau aparute, mai ascultam uneori si nu te lua rasul daca ascultai putin versurile, sau cand iti aminteai ca ai mai auzit acel instrumental la o alta melodie sau ai auzit din intamplare acel vers in alta parte. cand erau mai diverse si NU se fura, si nu iti dadeai seama ca ai mai auzit undeva acel vers/instrumental/ritm in alte melodii vechi, insa nu a durat nici macar jumatate de an pana sa se ajunga la asa ceva, si am renuntat rapid la ele, am ceva ani buni de cand evit manelele, si am mentionat mai sus de ce. Sa nu mai spun ca am dat intr-o zi din intamplare pe un astfel de canal cu manele, si am observat ca au decazut si mai mult de cand nu am mai auzit vreodata asa ceva, sunt din ce in ce mai penibile, si sa nu mai spun cat de afoni sunt interpretii.
Insa asta este parerea mea.

| Anonima999 a răspuns (pentru ascovit):

Sunt de acord cu tine! happy

10 răspunsuri:
| giirkssss a răspuns:

De fapt multi asculta dar nu vor sa recunoasca, cica se fac de ras daca spun cuiva ca asculta manele... ce oameni, eu recunosc ca ascult si imi plac, nu ascult numai manele dar unele sunt foarte foarte frumoase

| aliceinchains a răspuns:

Urăsc țiganii.
Apoi versurile respectivelor "melodii" dacă se pot numi așa, sunt penibile și mediocre.
Linia melodică, la fel.
Și o să observi, dacă ești atentă, că majoritatea care ascultă manele au un IQ sub temperatura camerei, sunt agramați și idioți. No offense.

| RockNbeer a răspuns:

Nu zici ca nu imi place maneau, zic ca este de **** si nu ma reprezinta versurile penibile si ritmurile orientale

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Pentru că-s cântate de ţigani.
Pentru că au versuri scuipate de reduşi mintal PENTRU reduşi mintal.
Pentru că linia melodică e de câcat. (Târâp-tap, târâp-tap tap)
Pentru că cei care le ascultă sunt mârlani, melteni, gherţoi, ţigani, cocalari, piţipoance, femei cu pi-da în care şuieri şi se produce ecou, şi oameni care n-au pic de encefal disponibil pentru altceva decât "Noră pentru mamă", "Românii au talent", "Narcisa sălbatică", şi restul emisiunilor, reality-show-urilor şi telenovelelor de căcat.
Şi, pentru că nu mă reprezintă...hai să zicem totuşi "genul respectiv".

| Zeflemitoarea a răspuns:

Jalnic. E de neconceput pentru tine să nu asculţi manele? Eu, una, rămân la http://www.youtube.com/watch?v=5ytargjE7ak&feature=related.

| EpicNoobFace a răspuns (pentru Zeflemitoarea):

Esti super tare daca asculti deathonbtwolegs otepwinking

| AbbyXQuinn a răspuns:

Mi-e sila straight face Manele...ce cred eu despre manele? Niste tigani borati care racnesc niste sunete, se apleaca de cateva ori pana ating pamantul si "canta" despre femei, bani, masini, putere. :]] Penibil mi se pare.
Si nu am nimic cu persoanele care asculta manele si nu spun. Pur si simplu cred ca genul de muzica pe care il asculta este un rahat si prefera sa nu se faca de ras. Daca as asculta asa ceva, poate si eu m-as ascunde. Dar acum raman la Metallica si Queen.
Nu vreau sa ii jignesc pe cei care asculta dar mie, acest gen de muzica, mi se pare infect si total lipsit de talent. Nivelul de inteligenta al personajelor care vomita versurile alea scade cu mult sub gradul zero. Mai cobori putin si dai de petrol big grin.

| RobyAlex a răspuns:

Manelisti parca bocesc la inmormantare cand canta.

| Tyler22 a răspuns:

In primul rand, nu-l ageez deloc pe salam si inca cativa manelisti, mie nu-mi plac manelele din aceast cauza