| Editzelu a întrebat:

De curand am inceput sa iau lectii de canto si sa exersez cantatul.
De obicei fumez iar de o saptamana doua m-am lasat si parca am vocea mai ragusita decat atunci cand fumam si in afara de asta tusesc si scuip multe flegme.
As vrea sa stiu daca e bine pentru voce sa ma las de fumat sau daca fumatul n-are nicio legatura cu vocea.

3 răspunsuri:
| SweetAngel2013 a răspuns:

Bineinteles ca are legatura cu fumatul.Iti ingroasa vocea si ragusesti. Daca vrei sa canti trebuie sa ai plamanii curati, ca altfel secreta mucus.Nu mai fuma sau lasa-te de cantat.

| Editzelu explică (pentru SweetAngel2013):

Ok! Dar vad o gramada de artisti care canta si fumeaza foarte mult si au vocea buna.
As vrea sa stiu acum, doar din curiozitate care este secretul lor?

| SweetAngel2013 a răspuns (pentru Editzelu):

Chiar nu stiu. poate fumeaza doar o tigara pe zi si apoi isi exerseaza vocea mai mult ca deobicei.Asta o stiu numai ei.