| anonim_4396 a întrebat:

voi trece direct la subiect, cand eram mai mica imi placea foarte mult sa cant, cantam si "in public"(destul de mic public sub 100 de persoane, la serbari ma refer) doar ca mama m-a descurajat tot timpul si chiar m-a oprit din cantat. Acest lucru m-a afectat enorm de mult si mi-am facut o oarecare fobie sa nu cant in fata parintilor mei si bineinteles am lasat-o balta cu cantatul in afara de timpul cand eram singura acasa.Acum dupa o discutie cu mama mi-a spus ca ii pare rau pentru ce mi-a facut si ca ea ma descuraja deoarece mai greseam si eu desi spune ea ca nu faceam greseli mari. Tatal meu (care are experienta in domeniul muzical) a spus ca am voce frumoasa doar ca nu e lucrata.Am ajuns de comun acord sa iau lectii de canto dar inca nu am gasit unde deoarece stau la sat momentan. In schimb am facut ceva exercitii de pe internet si parca s-a mai imbunatatit vocea, in unele zile cant destul de frumos unele melodii care trebuie cantate sus altadata cant mai bine jos si am zile in care nu imi iese nimic cum vreau (racesc foarte des poate fi si asta o problema)."Prietenele mele" (care nu prea imi sunt prietene ci mai degraba profita dupa mine) sunt cam descurajatoare dar nu stiu daca sa le iau pe ele in seama sau sa il ascult pe tata.Nu stiu ce sa fac chiar imi doresc foarte mult sa pot canta bine. Daca am ureche muzicala, si macar putin talent as putea sa mai fac ceva cu vocea mea sau e prea tarziu (am 16 ani)? Daca stiti voi de asemenea exercitii folositoare sunt bine venite.

1 răspuns:
| nicusor95 a răspuns:

Eu sunt un mare ascultator de muzica, imi plac aproape toate genurile.nu trece o zi fara sa caut melodii noi..as putea sa imi dau cu parerea despre vocea ta..totusi..nu vreau sa te descurajez..sunt o groaza de exercitii pe net.dar cel mai bine e sa te duci la cateva ore de canto pentru a isi da cu parerea un adevarat profesionist.lasa-mi un mesaj aici pe TPU.