| MeowAd a întrebat:

Vreau sa ma apuc de chitara electrica.Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1.Un profesor de chitara acustica ma poate invata sa cant la chitara electrica? (nu am gasit niciun profesor de chitara electrica)
2.As vrea sa-mi cumpar o chitara.Prima oara m-am gandit sa imi iau o chitara de 2 000 de lei si apoi m-am gandit ca nu stiu nimic despre chitara si am zis sa imi iau una mai ieftina.Plus ca ma gandesc ca poate mi se va parea greu si voi dori sa renunt si parca nu mi-ar conveni sa dau 20 de milioane pe o chitara ca dupa sa nu mai cant la ea...Aceasta este buna?
http://www.magazinuldemuzica.ro/THOMANN-GUITAR-SET-G42-B K-_-49612.html
3.Ar trebui sa o iau pe cea de 20 de milioane sau pe aceea? V-am spus de ce nu prea as vrea sa o iau pe asta de 2 000...

Răspuns Câştigător
| RockNbeer a răspuns:

O simpla remarca cu privire la ce a spus ala dinaintea mea, daca vrei sa canti muzica clasica, ia-ti chitara clasica, daca nu, acustica.Corzile unei chitari clasice, pentru faptul' ca-s mai "moi" n-or sa te ajute decat vreo...2-3 saptamani,dupa perioada aia oricum or sa ti se ingroase pielea pe varful degetelor si n o sa mai simti nimic.
Alta chestie ar fi ca,seturile chitara/amplificator si etc sunt proaste,nu te uita la asa ceva.
Inainte sa ti cumperi o chitara,uita te la aspectul vizual,iar aici ma refer la forma chitarii,poate fi les paul(lp),stratocaster,telecaster,soloist,king v,etc etc etc,daca vei ajunge sa ti cumperi o chitara doar pe baza faptului ca ai auzit de la altii ca i buna, faci o mare greseala.
Bine inteles, conteaza intr o oarecare masura si parerea altora cu privire la respectiva chitara, insa incearca sa cauti cat mai multe si sa ti formezi tu una pe baza opiniilor celorlalti.
Conteaza intr o oarecare masura si magazinul de unde cumperi, eu iti recomand mcmusic.ro si thomman, de la altele n am comandat niciodata, deci...mai intereseaza te, insa alea 2, n-am avut niciodata nici o problema cu absolut nimic ce tine de transport, plata, ambalaz, etc
Nu ar trebui sa ai doar 2 posibilitati, iar pe langa chitara...nu uita ca ai nevoie si de amplificator, asta daca nu ai o interfata audio buna si poti folosi un vps bun

1 răspuns:
| PaulMacca a răspuns:

Daca ai vrea sa te apuci de chitara, te sfatuiesc mai intai sa incepi cu cea clasica, te vei obisnui mai repede si iti va fi mai usor.Mai exact poti incepe cu o chitara clasica, nu foarte scumpa. Daca te pasionaza, poti sa iti cumperi dupa o chitara electrica. Nu difera de cea clasica, dar iti va fi mult mai greu sa incepi cu o chitara electrica pentru ca are corzile metalice si te vor dura mai tare degetele. O chitara clasica cu corzile din nylon este buna de inceput ca sa nu ai dureri de degete, dupa degetele tale se vor obisnui si poti sa continui cu o chitara electrica sau una acustica. Sper ca te am ajutat... Mult noroc si rabdare la cautat.