| Vali241 a întrebat:

Salut, as vrea sa ma apuc sa cant la chitara. Ce chitara mi-ati recomnada pentru inceput chitara clasica sau acustica?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Inainte de a face o alegere, trebuie sa stii cam ce vrei sa canti.
De aici incepe totul.
Apoi, trebuie sa cunosti ce poate una sau cealalta.
Diferenta cea mai mare nu o ofera incintele diferite ca marime, nici griful, CI corzile.

Cea acustica are corzi de otel (mai exact aliaje), care au un sunet mai strident, mai ascutit (metalic), sau daca vrei, mai rece... insa de neinlocuit in cazul pieselor folk sau pop-rock de exemplu.

Cea clasica are corzi de nylon ce ofera un sunet mai moale. Acestea sunt recomandate pentru incepatori (atunci cand doresti sa inveti, nu neaparat sa canti ceva anume) pentru ca sunt mai usor de "manuit", presiunea aplicata pe corzi fiind mai mica.
Cat despre cantat, e ideala pentru atacat diferite game, fingerpicking avansat, muzică clasică, flamenco, bossa-nova, blues, jazz sau country.
Insa tine cont ca nylonul se intinde destul de mult, astfel ca necesita acordare frecventa.

Iar pentru final, tine minte ca foarte mult conteaza grosimea corzilor. Atat pentru sunetul produs, cat si pentru usurinta in manuirea lor.
(Acordatul isi lasa si el amprenta asupra sunetului, insa asta e alta mancare de peste.)

1 răspuns:
| zăGhost a răspuns:

Acustica.