| KiLLr0Y a întrebat:

am si eu o chitara clasica si nu este la locul lui gatul si corzile sunt ridicate si nu pot sa invat la el pentru ca ma dor degetele cand apas.As vrea sa il repar dar nu stiu cum.Am pus hartie intre cutia aia si gatul ca sa fie unpic corzile mai apropiate.Nu stiu cum sa va explic ca nu ma pricep la chitari.Daca mai aveti nevoie de informatii sa imi spuneti. Ofer funda celui care ma ajuta!

Răspuns Câştigător
| medicine a răspuns:

Un instrument se repara la un specialist, nu de mana ta, fiindca iti poti distruge chitara daca incerci sa ti-o repari singur. Apeleaza la un lutier (specialist in instrumente cu corzi) si roaga-l sa iti repare chitara. Daca incerci de unul singur ai mari sanse sa cauzezi stricaciuni devastatoare si ireversibile, si ai putea chiar fi nevoit sa iti cumperi alta. Deci, mai bine mergi la lutier.