| Ella00x a întrebat:

Bunăă TPU. De curând mi-am luat o orgă cu 54 de clape. Aş vrea să ştiu cum sunt situate notele pe clape.
Fundăă!

1 răspuns:
| Jhonattan a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii notele... in al doi'lea rand aici ai o poza http://prntscr.com/2b343a nota clapei pe care e degetul este do si apoi in dreapta re,mi, fa, etc, stanga si, la, sol, etc... depinde cate octave are. de obicei au 5 incepand cu octava mica, mare, octava 1, a 2-a, a 3-a. clapele negre sunt in felul urmator: clapa neagra in partea dreapta de la do este do diez sau re bemol apoi re diez sau mi bemol. intre mi si fa este semiton asa ca mi diez e fa. si fa bemol e mi in rest fa diez= sol bemol, sol diez=la bemol, la diez-si bemol si intre si si do iarasi semiton :>