| Melania1999 a întrebat:

Ca să intri la Conservator trebuie neaparat liceu de arte? Sau scoala de specialitate inainte?

4 răspunsuri:
| metehne a răspuns:

Da, bineînțeles. Probele de admitere sunt destul de dificile, și fără ani de pregătire, sunt șanse slabe de a trece mai departe.
Intră pe site-ul facultății și vezi ce se cere pentru admitere.
Din câte știam, au 2 probe: teorie muzicală dar și solfegii și proba instrumentală.

Deci înainte să iei o decizie, documentează-te foarte bine despre asta.

Mult succes!

| Melania1999 explică (pentru metehne):

Din cate am inteles, probele se dau in functie de profilul pe care vrei sa intri, de exemplu daca vrei la canto nu iti da instrument din moment ce nu este baza.Si am mai inteles ca nu este obligatoriu sa ai o scoala, doar sa fii pregatit pentru admitere ceea ce o voi face, nu am niste cursuri anume dar am experienta in ale muzicii.Pentru admitere oricum ma voi pregati si as merge pe vocal.

| metehne a răspuns (pentru Melania1999):

Dacă ești pregătită, atunci merită să încerci; nu pot decât să îți urez mult succes pe viitor! happy

| Melania1999 explică (pentru metehne):

Multumesc la fel! happy