| Blueblueblueeah67 a întrebat:

Care credeti ca e mai tare : Eminem sau Puya?
dau funda!:d

Răspuns Câştigător
| Devil3ization a răspuns:

Clar Eminem... puya s-a cam prostit straight face

| Blueblueblueeah67 explică (pentru Devil3ization):

Da clar elminem. observ ca toata lumea il prefera pe Eminem, dar totusi de ce sunteti contra lui puya?

28 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Mai întrebi? Eminem, evident.
Apropo, http://www.youtube.com/watch?v=ImlcPnzLAuc.

| thegreatgatsby a răspuns:

Aoleu.
Regula numarul 1 : Nu il pui pe Puya in aceeasi propozitie cu Eminem.
Eminem for the win!

| BrunetteClaudia a răspuns:

Nici nu se pune problema
Eminem are zeci de milioane de fani, pe cand Puya nu are nici un sfert.
Puya nu v-a ajunge niciodata ca Eminem.
Eminem a cantat cu 50Cent, Rihanna, etc. Clar Eminem happy

| oAlin a răspuns:

Salut, niciodata nu poti sa il compari pe Eminem cu Puya.

Uita-te la realizarile lui Eminem, ce a adus el muzicii hip-hop/rap, sunt multe aspecte la care Eminem este cu mult peste Puya.In copilarie ascultam si-mi placea mult Puya pentru ceea ce canta atunci.acum de cand s-a dat pe comercial...
Si acum ca sa raspund la intrebare evident Eminem cu multe clase pestetongue Bafta

| anonim_4396 a răspuns (pentru oAlin):

Ajuta-ma sa-nteleg, tu compari contributia pe care a adus-o fiecare muzicii rap (e ''rap'', tata, hip-hop-ul e cultura care inglobeaza si stilul muzical), cand Puya e roman si a facut/face rap in Romania, o tara cu 20 de milioane de locuitori (la modu' optimist), de unde posibilitatea expunerii si promovarii internationale e practic nula, cu Eminem, care s-a nascut si face rap in SUA, o tara cu aproape 400 de milioane de locuitori, mult mai familiarizata cu aceasta cultura si muzica (abia acum a inceput sa se mai miste si la noi treaba, insa pana si azi mai sunt snobi ignoranti care o ard la modul: ''ei cred ca rapperii stau dupa bloc, / fumeaza dintr-un chistoc, / si se strang toti la un loc, / iarna, in jurul unui foc./ *Si sa-i vezi ce urat vorbesc, injura des, schimba CD-ul, ca-i detest!*''), si o tara pe care stau geana atatea altele, pentru productiile si (pseudo)artistii care ies de acolo pe banda rulanta?

| oAlin a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu esti atent la ce am zis nu vorbi.eu m-am referit la ce canta nu conteaza unde s-a nascut, tu acum faci diferenta de bani si oameni.Candva Puya mi-a placut pentru ce era si ce canta,lucruri adevarate care se intampla in Romania etc. daca esti fan Puya uita-te pe melodiile lui vechi si uita-te pe cele de acum, dar probabil nu o sa vezi nici-o diferenta ca nu intelegi sensul muzicii pe care o canta atunci si ce canta el acum, tu te gandesti la bani si la populatia nu stiu carui oras. daca gandesti ca muzica e doar pentru bani si nu pentru ce transmiti ascultatorului.de aia este Eminem unde este si Puya unde este.Si stai linistit daca esti mare raper nu conteaza de unde vi ca tot ajungi sus, nu face discriminari. Si app daca tot e vorba de bani cumpara cd-u ca sa se ridice si el nu mai downloada de pe net daca esti fac inrait.Cu asta inchei Bafta

| anonim_4396 a răspuns (pentru oAlin):

Nu e vorba de discriminari, e vorba de niste date simple, pe care trebuie sa le iei in calcul, atunci cand vorbesti de o contributie. Nu stiu unde ai vazut tu ca am pomenit de bani, mai citeste o data. Nu inteleg sensul muzicii? Ahahahahahahahahahahahahahahahahahahahha... Ha!
Nu-s fan Puya, mai ales inrait, si muzica o cumpar, stai linistit, dar numai pe a celor pe care-i apreciez si ii ascult. De obicei, astia care o dau in astea gen ''Cumpara albumul!'' sunt aia care nu cumpara, si o fac doar pentru Hipe.
Esti doar un copil care are impresia ca i-am luat apararea lui Puya, deci faci ca 80% dintre cei care citesc un articol/carte/raspuns/intrebare: citesti pe diagonala!

| anonim_4396 a răspuns (pentru oAlin):

PS: Uite un hint de la baiatu': data viitoare, alege-ti mai bine cuvintele.

| oAlin a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e parerea ta se pare ca te-ai simtit cu musca pe caciula cand am zis sa cumperi de zici ca eu sunt copil, si imi dau seama ce mult cumperi daca vi cu afirmatii din astea...nu am zis ca iei apararea nimanui eu mi-am spus parerea si tu ai venit cu afirmatii ca vezi doamne nu stiu din ce tara e ala,dupa cum am mai zis nu conteaza de unde vine atat timp cat face muzica pentru public si e raper prin ceea ce canta si nu se schimba dupa cum e vremea, cum s-a dat Puya pe comercial ca ies mai multi bani, chiar nu cred ca trebuia facuta comparatia asta pentru ca Puya nu mai canta hip-hop...in fine nu stau sa ma cert sau sa-ti dau tie explicatii ca m-ai lamurit cat de mult sti tu de muzica.mai ales fenomenul hip-hop.Si sa stii ca in Romania exista artisti adevarati precum Cedry2k,Doc, si inca cativa. Puya nu mai face parte din domeniul hip-hop. Bafta

| anonim_4396 a răspuns (pentru oAlin):

Acu' imi zice de Cedrea si DOC si-mi explica fenomenul.rolling on the floorrolling on the floor
Bine, ma, pa!

| oAlin a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pare ca ti-ai dat seama intr-un final ca te-ai bagat intr-un subiect care nu e de tine. Pai au fost exemple pentru tine sa-ti dai seama ce inseamna hip-hop.nu ce canta Puya mai ales sa ii faci comparatie cu Eminem, unul dintre cei mai buni raperi la ora actuala...In fine nu stiu de ce dau explicatie unuia ca tine care nu are treaba cu asta. Te-am salutat

| anonim_4396 a răspuns (pentru oAlin):

Tu esti prost. NU i-am luat apararea lui Puya, nici macar nu-mi place omul, incercam doar sa-ti explic ca e imposibil sa compari contributia la miscare a unui MC din Romania cu a unuia din State. Tu te comporti ca un retardat care nu e in stare sa inteleaga 2 fraze simple.
Daca tot asculti DOC si Cedry2k, pune-ti bila la lucru, si incearca sa intelegi si ce zic aia pe bit.

| oAlin a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda exact cum credeam stiam ca nu mai e mult pana sa incepi sa jignesti tipic pentru persoane ca tine, peste cateva comentarii o sa treci la injuraturi ca nu mai ai cuvinte in dictionar, trecem peste.Mai baiatule eu ce am zis ca niciodata nu are cum sa fie comparat cu Eminem si nu pentru ca e din state cum tot mananci tu aiurea,ca nu gandesti deloc,ci pentru ca ala e mult mai bun pe plan CALITATIV poate asa vezi si tu, din punct de vedere cantitativ nici nu se pune problema,. Inteleg ce zic ei mai bine ca tine stai linistit si garantez ca nici macar nu asculti genu asta de muzica, doar ai vorbit sa te aflii in treaba. si inca odata NU AM ZIC CA IEI APARAREA NIMANUI am scris si mai sus dar probabil nu vezi.De la atat inteligenta cred, de la cat de multe sti de muzica hip-hopstraight face.In locul tau ma abtineam serios. Fata sau baiatu ce o fi, a pus o intrebare la care eu am raspuns insa tu pentru ca nu stiai ce sa raspunzi ca sa fi si tu bagat in seama ai cautat sa critici cu toate ca esti cu mult pe langa subiect din pacate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oAlin):

Intra aici si vezi daca si cum ascult eu rap:
http://www.TPU.ro/......vins-ca_1/

Eu ti-am zis ca ai probleme de intelegere a unui simplu text (tocmai d-asta zic ca mi se pare imposibil ca tu sa-i intelegi pe Cedry2k, DOC, Deliric, ca sa nu mai zic de ADN, Kazi sau Underman), deci noroc la BAC, o sa ai nevoie. Daca l-ai trecut, mare bafta pe tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oAlin):

Si nu, tu ai zis ca Eminem e mult mai bun datorita realizarilor si contributiei lui aduse muzicii rap (de cate ori vrei sa-ti mai explic ca rap e muzica, hip-hop-ul e cultura?), daca ai probleme de memorie, poti reciti oricand primul tau raspuns. De asemenea, primul meu raspuns a fost ca nu exista absolut niciun criteriu dupa care sa-i poti compara (daca nu ma crezi, poti citi mai sus), dar cand am vazut ca tu compari realizarile unui MC din State cu ale unuia din Romania, mi-am dat seama ca cineva trebuie sa te invete sa privesti in ansamblu lucrurile, insa nu, tu ai citit in pripa, furios ca cineva are tupeul sa-ti spuna ca aberezi cu gratie, ai trantit 3 vorbulete care nu aveau absolut nicio legatura cu ceea ce am zis eu, de doua ori la rand ai facut asta, si cand am vazut ca esti inapt si am preferat sa-ti spun, ai dat-o in coteli si victimizari, ca s-a simtit jignita fetita. Esti unul din ignorantii pe care-i balacareste Cedry2k pe piese, simte-te (mandru).

| oAlin a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule tu ori esti batut in cap ori nu stiu. Puya face rap? ca astea au fost cuvintele tale "Puya a facut/face rap" eu cred ca asculti degeaba muzica, plus de asta te contrazici singur, mai dai un search pe google si apoi revii sa-mi zici ce asculti esti vai de tinestraight face. daca ce face Puya e rap eu ma impusc.Si ala nervos si suparat ca stie cineva mai multe ca tine si-ti da peste nas ai fost tu, de aia ai si apelat la cuvintele alea ca nu mai aveai altele in dictionar ti-am mai spus.Asa ca nu te mai agita baiatu ca nu ma impresionezi si invata sa nu te mai contrazici singur si sa o dai in labareala. Astea fiind spuse inchei poti vorbi singur de acum in colo ca deja sa transformat in chat convorbirea asta, dar probabil asta urmareai ca nu esti luat in seamastraight face Bafta

| anonim_4396 a răspuns (pentru oAlin):

Tocmai d-asta am zis A FACUT/face. Iar o arzi ca o fetita, nu vrei sa si plangi? Am zis face, fiindca mai are cate o aparitie pe cate un album, in care baga rap, plus ca se anunta album La Familia, cu numele ''Jos capitalismul'', un nume care nu inspira decat rap. N-am zis ca pop-ul lui de acum e rap, d-aia am vorbit la trecut, prin ''a facut'' si acel ''face'', pe care l-am trecut la coada, se explica prin acele colaborari si prin ce se anunta pe viitor, dupa ce iese Sisu de la bulau. De 2 ori ti-am zis ca nu sunt si nu am fost fan Puya, iar o arzi retard (plangi!). Hai, ma, copile, vrei sa-ti dau lectii de semantica? Treci pe privat, daca asta vrei.

| oAlin a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum iar incerci sa te scoti zicandu-mi ca prin acel "face" ai vrut sa zici ca mai scoate cate o piesa, asta e buna apreciez ca sti sa te scoti frumos.De ce aici nu poti sa injuri sau cum? E o vorba cedeaza primul ala mai destept, nu ca as fi eu destept dar sunt realist nu ingamfat ca tine care crede ca stie tot dar e in pom si pomul in aer...Si pentru tine inca odata poate acum vezi sa citesti, intrebare care a pus-o este:"care este mai tare Eminem sau Puya"? Eminem cu mult peste din punct CALITATIV al muzicii pe care o face cat si CANTITATIV aici incluzand fanii.Si ca tot ziceai vai doamne Eminem este din state etc etc, sunt si in Romania multi peste Puya la capitolul asta, asa ca ciocu mic si joc de glezne. Ceao

| anonim_4396 a răspuns (pentru oAlin):

Parca nu-mi mai raspundeai.
Ca sa te simti bine, si eu zic ca Eminem e mult, din punct de vedere calitativ, peste Puya, dar tu ai gresit cand ai vorbit de realizari si contributii (probabil ti-ai ales gresit cuvintele). Daca nici acum, a 3-a oara cand o spun, nu pricepi, ai o grava problema de intelegere.
''CANTITATIV, aici incluzand fanii...'' Vrei s-o luam de la capat? De unde e Eminem si de unde e Puya? Plus ca asta ''e mai tare ca are fani mai multi'' e de 2 lei si tu, fiind ascultator Facem Records, ar trebui s-o stii.
Din nou, a 4-a oara iti zic: NU IMI PLACE PUYA!
Nu am incercat sa ma scot, chiar la aia m-am referit.
Asta a fost primul raspuns in care ai fost si tu cat de putin pe subiect, poate cine stie...

| oAlin a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai omule tu nu ai inteles.te-ai agitat aiurea, mie nu trebuie sa-mi zici ca Eminem e mai tare pentru ca asta o stiu, nu trebuie sa o zica nimeni.Pai sti de ce? ca sa fie si ca tine ca ai sarit in sus cand eu am raspuns prima data la intrebare ca vezi doamne eminem e din state si ca nu stiu cata populatie are, cand eu nu pomenisem nimic de fani.tu singur te-ai bagat in asta si ca sa fie si ca tine cu fanii am zis ca e peste si cantitativ nu doar calitativ. Si kelly nu are nimeni nimic sau contra Puya eu chiar am specificat ca mie mi-a placut, dar mi-a palcut cand facea muzica mai buna nu ce face acum.Si logic nu ai cum sa-l compari pe Puya cu Eminem, adevaru ca sunt 2 lumi diferite dar asta nu scuza faptul ca odata canta pentru public, transmitea un mesaj fanilor iar acum nici macar nu mai face rap.Ori pleci pe ceva si o ti pana la capat ori... Oare cum sa devi faimos daca nu te faci cunoscut in tara ta prin muzica buna.Ar fi bine sa se incheie discutia.Bafta

| mona a răspuns:

Eminem[ce canta puya poate sa cante toata lumea]

| Frogie a răspuns:

Eminem .

| swagMeOutBitch a răspuns:

Thoamne cum sa faci o comparatie intre eminem si puya? ..Clar Eminem

| Ale6197 a răspuns:

Eminem

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista absolut niciun criteriu dupa care poti sa-i compari.
Ca fac/au facut amandoi rap nu e suficient.

| Yasmine1999 a răspuns:

Emineam si plus de asta Puya e un tradator...

| iulian9 a răspuns:

Ce intrebare
eminem>>>>>>>>>>>>>>>puya