| coco_1492 a întrebat:

Care e diferenta dintre o chitara clasica si una acoustica? Care e cea mai buna pentru incepatori(sau chiar si pentru cei care stiu deja)

8 răspunsuri:
| wormy a răspuns:

Difera sunetul.Chitara acustica se aude mult mai clar decat cea clasica,care are corzi de plastic(aici e un lucru bun pentru ca scapi de chinul cu basici in varfurile degetelor :d )
Eu am inceput pe acustica,dar nu vad de ce ar fi una mai buna ca cealalta pentru incepatori sau chiar si pentru cei care stiu deja sa cante.Depinde ce iti doresti tu.

| wormy a răspuns:

Difera sunetul.Chitara acustica se aude mult mai clar decat cea clasica, care are corzi de plastic(aici e un lucru bun pentru ca scapi de chinul cu basici in varfurile degetelor :d )
Eu am inceput pe acustica, dar nu vad de ce ar fi una mai buna ca cealalta pentru incepatori sau chiar si pentru cei care stiu deja sa cante.Depinde ce iti doresti tu.

| BicolorBell;x a răspuns:

Buna!
Diferente:
O chitara clasica are cutia de rezonanta mai mica, are 3 corzi de nylon, si 3 de nylon plombate cu[nu mai tin minte exact]. la capatul chitarii clasice[in corp] corzile sunt legate in linie dreapta, pe cand la cea acustica sunt impartite in 3.
Iti recomand sa iti cumperi o chitara clasica, doarece nu vei putea invata pe una acustica deoarece:la chitara clasica corzile sunt mai usor de ciupit, este mai usor de acordat, are giful mai mare si mai lat, se aud sunetele clar fara sa faci prea mari eforturi. Daca totusi vrei o chitara acustica, trebuie sa fi constienta ca iti va fi f greu sa inveti sa canti.
Daca esti din Bucuresti, Du-te la mag.,, Muzica" de pe Calea Victoriei.Pretul unei chitari clasice acolo este de 300 ron, iar vanzatorii sunt f draguti.Si ink ceva, nu risca sa iti iei chitae de pe net, crede'ma! Vei avea surprize f neplacute!
Ce coincidenta, azi mi-am luat si eu o chitara clasicahee hee
Si ink ceva, la chitara clasica tabulaturile sunt mai usor de interpretathappy
Enjoy!

| tzugui_3815 a răspuns:

Corzile si ca pe clasica de la pozitia 12 nu poti sa mai bagi mana, si datorita corzilor de nylon nu suna deloc bine sa canti acorduri pe aia clasica.E lame de tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru inceput chitara clasica foloseste corzi de nylon iar cea acustica (zisa si western) foloseste corzi de otel, la chitara acustica se intalneste de obicei si o tija ingropata in gatul chitarei care ajuta la ajustarea tensiunii. La chitara clasica nu apare chestia asta deoarece corzile din nylon nu exercita o tensiune atat de mare incat sa curbeze sesizabil gatul chitarei. Exista si chitare clasice cu tija dar sunt cam rare. mai e si diferenta de sunet din cauza cortilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai buna chitara este chitara clasica, iar diferenta este dintre corzi daca e cu corzi de plastic, e clasica si daca sunt de metal, e acustica.