| Disturbed123 a întrebat:

Care este diferenta dintre o chitara electrica si o chitara bas, adica suna altfel?

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

Hai ma ca si chitara ritm da groove-ul si ritmul de multe ori in melodiilaughing. Diferenta e in principal faptul ca sunt acordate in octave diferite, si numarul de corzi. Basul e cu o octava mai jos fata de chitara si are intre 4-6 corzi in 99, 99% din cazuri, iar chitara are intre 6 si 9 corzi in 99, 99% din cazuri. Difera si rolul in melodii cum a zis DucuCent, in general basul da groove-ul melodiei, e ala care lipeste ritmul de melodie, e o combinatie intre toba si instrument, la figurat, nu la propriu. Desigur, si basul poate fi folosit pentru. solo-uri (ne uitam aici la V. Wooten). La fel si chitara. Sunt multe diferente de constructie, daca o sa canti sau deja o faci la vreouna, o sa-ti dai seama pe parcurs.

1 răspuns:
| Duucu a răspuns:

Chitara electrica e cea cu sase corzi (sau sapte) mai subtiri, chitara bas e cea cu corzile mai groase.
Chitara bas e folosita pentru ritm.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Duucu):

Hai ma ca si chitara ritm da groove-ul si ritmul de multe ori in melodiilaughing. Diferenta e in principal faptul ca sunt acordate in octave diferite, si numarul de corzi. Basul e cu o octava mai jos fata de chitara si are intre 4-6 corzi in 99, 99% din cazuri, iar chitara are intre 6 si 9 corzi in 99, 99% din cazuri. Difera si rolul in melodii cum a zis DucuCent, in general basul da groove-ul melodiei, e ala care lipeste ritmul de melodie, e o combinatie intre toba si instrument, la figurat, nu la propriu. Desigur, si basul poate fi folosit pentru. solo-uri (ne uitam aici la V. Wooten). La fel si chitara. Sunt multe diferente de constructie, daca o sa canti sau deja o faci la vreouna, o sa-ti dai seama pe parcurs.