| d4v321 a întrebat:

Ce este o boxa pasiva si una activa?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Boxele pasive sunt cele goale, doar cu difuzoare si au nevoie de amplificator. O boxă pasivă conţine un crossover pasiv (filtru în termeni populari) din care semnalul, care intră în boxă deja amplificat de un amplificator extern, se duce spre difuzoare.

Boxele active sunt cele cu amplificator incorporat si se conecteaza la priza(220v). O boxă activă conţine de regulă un crossover activ şi amplificatoare pentru fiecare difuzor (sau grup de difuzoare) dedicat unei părţi a spectrului.
Bafta!