| Alfonso a întrebat:

Imi puteti explica si mie diferenta dintre o boxa activa si una pasiva, va rog frumos? Ma inebuneste un tip pe facebook de 20 de minute cu" nu,nu poti conecta un laptop la o boxa pasiva,ca nu merge,si nu toate boxele sunt active..."! Eu nu inteleg, nu am vazut in viata mea o asa boxa sa nu o poti conecta la un laptop! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| CalinBerindean a răspuns:

Boxele active au amplificator si din acest motiv poti sa le pui pe orice aparat audio care are o iesire pentru casti. Poti sa ai instalatie audio care sa aiba sursa un Cd-player portabil fara sa ai nici o problema. Se folosesc la calculatoare pentru ca iesire placii audio are 0, 5 Watts iar difuzoarele tale consuma probabil 5, 10 sau daca esti norocos chiar mai mult.
Cele pasive sunt doar cutiile, difuzoarele si la unele mai gasesti si filtre in ele
acestea nu au nevoie de priza, doar de o statie
placile audio vechi(cele pe isa)mai aveau din cand in cand cate un amplificator chiar de 2*5w rms,
pe aceste placi audio poti pune difuzoare de aprox 15 wati rms sa se auda frumos