| anonim_4396 a întrebat:

Ce gen muzical putem spune ca e formatia Queen? As incadra la rock, dar ce tip de rock?

8 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Prima întrebare de la categoria Muzică.
Damn yeah, Queen.

| D-Anna a răspuns:

Fix cum o zis daniela si miruna-apostoltonguelove struck aia e queen da; ce trebuie tu sa stii e ca tipu' o fo un geniulove struck

daniela
| daniela a răspuns:

Daca ne luam dupa wikipedia Queen a devenit extrem de cunoscută şi iubită în mijlocul anilor 1970, păstrând până astăzi o remarcabilă bază internaţională de suporteri. Deşi a fost iniţial puternic criticată, mai apoi ignorată, în special de criticii de specialitate, şi mai ales în Statele Unite ale Americii, formaţia Queen a fost ulterior larg apreciată şi elogiată, recunoscându-i-se forţa creatoare, inovativitatea şi pionieratul într-o serie de subcurente rock aşa cum ar fi arena rock, glam rock, hard rock [1], heavy metal şi rock progresiv

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Formatiei Queen i s-au recunoscut inovativitatea si pionieratul intr-o serie de subcurente rock, asa cum ar fi: arena rock, glam rock, hard rock, heavy metal si rock progresiv.

| rockaholic a răspuns:

Queen canta rock clasic.

| Princessee a răspuns:

Eu nu ascult rock!
laughing

| want2bMajestic a răspuns:

Evident rock...au mai multe melodii de diferite categorii, genuri d rock

| prettyodd a răspuns:

Queen este trupa mea preferata si cu siguranta o legenda in lumea muzicii, nu doar a rockului. Diferitele personalitati ale membrilor au dus la aparitia diversitatii in repertoriul lor.

Daca melodiile lui Mercury au scos in evidenta exhuberanta si talentul sau muzical, fiind primul care a combinat elemente de opera cu rock (vezi Bohemian Rapsody); May a preferat balade soft; John Deacon s-a axat pe melodii mai funk, care puneau in evidenta linia bass-ului; iar Roger Taylor a compus melodii mai hard.

Queen este un grup muzical care a influentat multi artisti (Metallica, The Killers, Lady Gaga, Green Day, Foo Fighters, Iron Maiden, Guns n' Roses, etc.).

Totusi daca ar fi sa ii incadram in genuri de rock, ar fi glam rock, rock 'n' roll, hard rock, glam rock, heavy metal.
happy