| Amelia94 a întrebat:

Ce inseamna o chitara electro acustica? Si care este diferenta dintre una acustica si electro-acustica?

Răspuns Câştigător
| DizzyRawrr a răspuns:

1) O chitara electro-acustica nu are neaparat acordor incorporat.
2) O chitara acustica nu suna mai tare decat una normala decat daca e legata la un amplificator.
3) Exista varianta electro-acustica la diverse modele de acustica. Diferentele de pret sunt de 60-100ron. Adica pretul microfonului si a equalizer-ului.
4) chitara electro-acustica nu e aceiasi cu chitara electrica. Difere modul de captare a sunetului (chitara electrica capteaza vibratiile corzilor. chitara electro-acustica capteaza sunetul format in cutia de rezonanta), asa ca nu poti folosii aceleasi echipamente si pentru electro-acustica si pentru electrica. Exista pedale speciale pentru electro-acustica, si amplificatoare speciale. Folosirea unei chitare acustice cu un amplicator de electrica face ca sunetul sa fie "ciudat" in cel mai bun caz. Nu ai cum sa faci o electro-acustica sa sune ca o electrica nici daca stai in cap.

Diferenta intre acustica si electro-acustica e ca electro-acustica are incorporat un mic microfon si un sistem equalizer. Sunetul e la fel. Electro-acusticele au fost facute pentru ca cei care canta la chitara acustica sa poata fi amplificata intr-un mod care sa redea sunetul cat mai curat fara sa incurce chitaristul (asa poate merge pe scena, si nu mai e dependent de un microfon static care trebuie sa stea cat mai aproape de corzi si care te cam incurca.)