| ησ мυѕι¢✪ησ ℓιƒє a întrebat:

Care e diferenta dintre o chitara acustica si o chitara electro acustica...confused?

8 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Chitara electro-acoustică poate fi amplificată. O bagi la un amplificator si se aude mai tare happy

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Ok.
1) O chitara electro-acustica nu are neaparat acordor incorporat.
2) O chitara acustica nu suna mai tare decat una normala decat daca e legata la un amplificator.
3) Exista varianta electro-acustica la diverse modele de acustica. Diferentele de pret sunt de 60-100ron. Adica pretul microfonului si a equalizer-ului.
4) chitara electro-acustica nu e aceiasi cu chitara electrica. Difere modul de captare a sunetului (chitara electrica capteaza vibratiile corzilor. chitara electro-acustica capteaza sunetul format in cutia de rezonanta), asa ca nu poti folosii aceleasi echipamente si pentru electro-acustica si pentru electrica. Exista pedale speciale pentru electro-acustica, si amplificatoare speciale. Folosirea unei chitare acustice cu un amplicator de electrica face ca sunetul sa fie "ciudat" in cel mai bun caz. Nu ai cum sa faci o electro-acustica sa sune ca o electrica nici daca stai in cap.

Diferenta intre acustica si electro-acustica e ca electro-acustica are incorporat un mic microfon si un sistem equalizer. Sunetul e la fel. Electro-acusticele au fost facute pentru ca cei care canta la chitara acustica sa poata fi amplificata intr-un mod care sa redea sunetul cat mai curat fara sa incurce chitaristul (asa poate merge pe scena, si nu mai e dependent de un microfon static care trebuie sa stea cat mai aproape de corzi si care te cam incurca.)

| Lavu a răspuns:

Chitara ascustica o acordezi cu acordor separt iar cea electrco acustica are acordor incorporat. cea electro acustica se poate auzi mai tare pentru ca are o chestie nu stiu cum se cheama car ii maraste sonorulwinking si diferenta de pret. o chitara acustica poate costa 300 de lei nu foarte performanta cea electrico acustica incepe de la 1000 de lei cele mai bune, cele la pret mai mic nu sunt foarte bunewinking

cam atat sper ca ti'am fost de ajutor

| Solomon_Puiu_1962 a răspuns (pentru Lavu):

Mersi ma interesa pentru pustiul meu

| spaydarmen_7858 a răspuns:

Chestia aia de la care se poate auzi mai tare sunetul se numeste doza. Este asezata pe eclisa chitari linga grif.

| Solomon_Puiu_1962 a răspuns:

Va rog sa imi spuneti care este diferenta iintre o chitara acustica si una electro acustica

| Solomon_Puiu_1962 a răspuns:

Ce imi recomandati pentru pustiul meu de 11 ani stangaci?