| Miky03 a întrebat:

Care este diferenta dintre o chitara acustica si una electro-acustica? care este mai buna? cea electro-acustica este mai grea?

Răspuns Câştigător
| RockNbeer a răspuns:

Cea electro-acustica are atasata o doza(un fel de "microfon" care capteaza notele muzicale)
Deci pe electro-acustica se poate canta si "natural" si electronic, adica o poti conecta la un amplificator.

| Miky03 explică (pentru RockNbeer):

Deci la ea poti canta si fara sa o conectez la amplificator?

| RockNbeer a răspuns (pentru Miky03):

Pe electro-acustica, da, se va auzi ca una acustica daca nu este conectata.
O poti conecta si la pc daca vrei, iti cumperi (descarci) un software de pe internet, de genul Guitar Rig sau AmpliTube si ii poti modifica sunetul sa sune ca intr-un amplificator.

| Miky03 explică (pentru RockNbeer):

Aham...si inca o intrebare...se poate conecta la un amplificator de chitara electrica? big grin

7 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Chitara electro-acustică poate fi amplificată. E util dacă faci concerte pe stadionul Wembley.

| HeiligKreuzAchtAcht a răspuns:

Daca ai chitara acustica (simpla) poti oricand sa-ti cumperi o doza si sa o montezi.
http://www.mcmusic.ro/chitare/doze/jhs-d8-doza-acustica-d8.html

| RockNbeer a răspuns:

Da...la ala ma si refeream cand spuneam "amplificator"

| cuejdeanuelena2002 a răspuns:

Eu zic cea electro acustica