| MisterKat a întrebat:

Ce muzica preferati, cea in limba romana sau cea in engleza? De ce artistii/cantaretii din Romania nu mai canta in romana? Canta sa se promoveze in strainatate? Pai atunci sa faca promovare la posturile de radio si televiziune din strainatate, ce credeti? Sa va dau un exemplu, m-am uitat la Kiss TV la un interviu cu Dony (, cred ca asa il cheama pe ala care canta melodia-So bizzare sau cea cu Andreea Banica-Samba), bun. reportera l-a intrebat : "cand si o melodie in limba romana?", el(Dony) raspunde: noi cantam in engleza ca sa ne promovam in afara, daca am canta in romana nu ar intelege ceilalti... " Deci? Ei nu canta pentru ca vor sa tranmita un mesaj canta doar pentru bani, presupun la fel ca manelistii! Nu zic ca e ceva rau, trebuie sa traiasca si ei din ceva, dar ei nu stiu un singur lucru: muzica este o arta! Ce parere aveti? Multumesc pentru raspunsuri...

6 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Pai sunt mai multe aspecte aici, si problema e mai veche sa stii. Un gen de muzica in primul rand suna bine in limba lui nativa.
Apoi iti doresti universalitate, daca ai cantec care-ti place ai vrea sa il auda oameni de oriunde, alegi o limba internationala - hiturile internationale rareori sunt intr-o limba nativa necunoscuta, si mai mai ca pare un accident. De ce nu mi-ar intelege si un sarb versurile? Orice artist vrea audienta cat mai mare, nu e ca o face pentru bani. Indiferent pentru ce o face, si-ar pune singur piedica daca ar face-o in limba nationala desi ar vrea sa ajunga si la un radio unguresc de ex. Evident ca nu te opreste nimeni sa faci si ceva in romaneste daca se muleaza mai bine pe melodie si vrei publicul din Romania in primul rand. Uite, spre exemplu "dragostea din tei" - a avut succes, bataia, cadenta versurilor pe melodie este perfecata insa ca si sens e stupida, ar putea canta orice acolo si oricum strainii nu observa si nu ii intereseaza. Dar e o muzica superficiala, au nimerit un refren catchy si au avut un noroc porcesc. A mers.
Pe vremea comunistilor am fost o tara izolata si s-au ridicat multi tarani in conducerea organizatiilor artistice locale. Frate, daca faceai ceva in engleza se uitau la tine ca la un extraterestru si incepeau cu niste texte de iti venea o greata... unii totusi s-au mulat pe cerere si au facut in ROMANESTE pentru bani. Ia uite matale ce canta talisman in tinerete :)) http://www.youtube.com/watch?v=e7Vke-nG0oI
Ia zi, care o fi pentru bani? ca dupa ce s-au conformat sugestiilor au ajuns in toate catunurile din tara cu "siiiiingur ataaat de siiiingur" :((
Manelistii canta pentru bani. Ii vezi cantand in engleza pe salam si guta? Doar nu vrei sa ii ia tiganii la fuga pe la nunti.
Daca melodia suna mai bine in romana nu zice nimeni sa nu o lasi. Acum depinde si de textier, de cum ii suna compozitorului, de cum i se cere, sunt multe aspecte, un singur lucru conteaza la final: Sa fie bine facute si corect cantate, de aici pleaca multe suspiciuni. Ca daca mergi cu accent de ferentari si pretentii de beverly hills te-ai facut de rahat;))

| JesterRO a răspuns:

Asculta Trooper, trupa romaneasca. Incepi cu "Doar a mea", vezi cum e.

| romanionu a răspuns:

In ziua de astazi sunt foarte putini care canta pentu satisfactie personala si sa se simta bine fata de cei care canta pentru bani.
Ei canta mai nou in engleza si sa se promoveze in strainatate dar si sa fie "la moda".
Probabil multe din raspunsurile la intrebarile astea le vei gasi in melodia Vita de Vie - Nimeni.
big grin ascult-o doar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prefer romana
lasa-ma ca daca vrea asta nu tebuie sa iti raspund la toate intrebarire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul meu la ceea ce ai scris mai sus este foarte rautacios! Poate iti plac manelele! Tu nu iti dai seama cat ma bucur sa aud cantareti romani cantand si in alte limbi (engleza, s. a.) traind de foarte multi ani peste hotare nu mai suport sa aud melodii cu text romanesc pentru ca toate aduc a manele. V-ati manelit cu totii, toata tara, rusine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urasc cantaretii romani care cant in engleaza.Si oameni care asculta melodiile lor sun la fel ca iei.
Nui mai fain cand asculti o muzica si o intelegi? Pentru mine da.
.Ok.Manelisti canta pentru ca le plac.Care va nu toti.iti canta la suflet. Te distrezii.Si orce cantereti castiga bani.Deci cred ca manelisti nu cant pentru bani...