| PringAloe a întrebat:

Ce parere aveti de manele? Erau manele mai frumoase pe vremuri prin anii 2000? Ce parere aveti de persoanele care asculta manele?
Daca asculti manele esti neaparat cocalar? Voi ascultati? E adevarat ca in ziua de azi se vad mai multe funduri goale in videoclip-urile cu muzica de tip manele?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu prea ascult manele dar daca vrei manele vechi poti cauta pe Youtube. si nu cred ca daca asculti manele esti pur si simplu un cocalar, adica omul asculta ce vrea si in plus daca cineva te critica nu-l baga in seama. asculta Nicu Paleru, Adrian Minune sau Nicolae Guta. Si cred ca e adevarata faza cu fundurile (nu sunt asa de sigur)

| Ineys a răspuns:

Eu ascult manele.
https://dexonline.ro/definitie/cocalar

Nu am facut niciodata asa ceva. Nici macar nu stiu cum arata un cos de gunoi. Mi-l arunca servitorii, saracilor!

P.S: Glumeam cu partea cu servitorii.

Nu stiu de ce ai cataloga o persoana dupa genul de muzica pe care-l asculta.

Ce treaba are pana la urma muzica pe care o asculta o persoana cu genul de persoana care e?

Adevarata problema e la persoanele care critica manelele si pe cei care le asculta.
Asta denota faptul ca au o problema cu ei insisi sau ca undeva in trecut au avut un incindent neplacut cu o persoana de etnie roma. Cum persoanele de etnie roma se asociaza cu manelele, daca cineva nu inghite acele persoane => nu inghite nici manelele.

Din nou, nu vad de unde aceasta logica pe unii. Personal imi inspira o singura idee, aceea de minte ingusta.
Nu vreau sa jignesc pe nimeni ( si nu vreau sa se simta nimeni jignit ), dar pana la urma asta inseamna daca judeci o persoana dupa genul de muzica pe care-l asculta: Esti ingust la minte.

Si asta cu nuditatea sau semi-nuditatea in videoclipurile cu manele... hai sa fim seriosi, ca nici muzica POP ( usoara ) nu e prea departe. Peste tot e acum la moda un fund gol ca sa atraga atentia pustanilor de 15 ani.

| VictorJulien a răspuns:

Manelele reprezinta cel mai de **** gen muzical corcit din lume, e o prostie de muzica facuta de tigani pentru tigani sau romanii tiganizati care nu stiu altceva in afara de Salam si Guta. Exista atatea genuri bune de muzica si marerea majoritatea asculta manele wtf! Deci e ceva de plans, muzica reprezinta arta iar manelele sunt exact opusul.
Nu am nimic cu persoanele care asculta manele dar nu-mi place cand iti baga si tie manele gretoase pe gat, iar faza aia cu nu exista petrecere fara manele sau nu te poti distra fara manele e un mare bullshit si exact asta e si in mintea celor care zic asta. Daca ei se distreaza doar pe manele iti imaginezi cultura lor muzicala care este minus infinit.
Se vad funduri goale si in melodiile de **** de la radio si tv, pentru ca muzica e praf si trebuie sa atraga si tutele cu ceva.

| DoarAlin a răspuns:

"muzica" facuta de si pentru ciori.