| anonima1111111111 a întrebat:

Ce părere aveți despre persoanele care ascultă și manele, pe lângă alte genuri muzicale? Credeți că o persoană care ascultă manele este incultă? De exemplu, voi, ascultați manele?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand maneaua este un gen de muzica din Turcia din partile alea,ceea ce canta azi nu e manea e ceva tipic tiganesc,incult de proasta calitate,nici aia care canta nu asculta manele.,exista si piese ok dar nu din prezent si de acum multi ani, denisa imi place ea canta piese de iubire, guta, adrian minune etc incultura nu are legatura cu ce asculti, muzica nu are legatura cu creierul rational si cel emotional, de asta ne schimba starea emotionala

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Depinde bro, aici chiar am avut ocazia ca sa ascult "muzica tiganeasca", dar nu imi suna a manea, are acelasi ritm oriental maneaua, dar o calitate mai proasta.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu ascult manele si ncii nu ma intereseaza acest gen de muzica tiganeasca!

| corbulalbrosu a răspuns:

,,De gustibus non est disputandum'' conform unui vechi proverb latin. Eu unul nu ascult acel tip de,, creatie''...'muzicala. big grin

| mihai69 a răspuns:

Depinde ce alte genuri ascultă ÎN AFARĂ DE „manele".
Nu neapărat.
Doar dacă nu am încotro (sunt cu amici la o petrecere și acolo se pune și astfel de muzică; dar și atunci, fac ceva să ies de acolo măcar o vreme).

| SG1995 a răspuns:

Inculta nu, daca s-ar limita doar la manele da, in general daca dd limitezi la doar un gen muzical poti dfi considerat ignorant. Si nu, nu ascult manele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,cred.Nu,nu ascult.

| Cannibal a răspuns:

Nu pot să spun că o persoană este incultă în funcție de genul muzical pe care-l asculta.
Dar totuși e o mare prostie să asculți un asemenea gen, de ce? din punctul meu de vedere muzica trebuie să transmită o emoție dar din păcate manelele nu fac altceva decât să transmită prostie. versuri nașpa cu "vai viața mea frumoasa ești și după câteva urlete pe fundal" iar faza cea mai nașpa la manele e că orice om fără voce poate să devină un mare artist în lumea muzicii de manele.

| anonima1111111111 explică (pentru Cannibal):

Și divele care ajung peste noapte la tv cu melodii în spaniolă crezi că sunt așa talentate în ce privește vocea? Dacă le pui să cânte live te sinucizi, deoarece pentru ele lucrează negativele și efectele, pe când un manelist pate cânta lejer melodiile în spaniolă pe care le cântă toate pițipoancele astea din mass-media. Maneliștii chiar au talent, au voce și au ureche muzicală, nu se compară cu epavele care cântă muzică comercială.

| Cannibal a răspuns (pentru anonima1111111111):

laughing)))))))))))))))))))))) Mi-ai făcut ziua mai buna! Chiar mai făcut sa rad cu ultima parte.

| Cumvreu a răspuns:

Nu trebuie sa te intereseze ce cred uni sau alți despre tine ce gen de muzica Asculți
Și manele ie frumoase
Dar rapu este cele mai tari melodii