| M.G.R a întrebat:

Ce parere aveti despre hip hop? in opinia voastra apartine culturii sau subculturii?

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Avand in vedere apartenenta la un grup social, la modul cum a aparut, la incadrarea intr-o categorie muzicala, si la definitia subculturii (care nu inseamna ceva "de rau" in caz ca nu stiti ) - atunci semantic corect ar fi sa il numim subcultura. Nici una din definitiile culturii pe dexonline nu corespunde hip-hop. In schimb hip-hop clar tine de categorii sociale, ce pot fi bazate pe criterii etnice, de varsta, zone geografice etc.
Referitor la aspectele adiacente, e irelevant, de exemplu sapca intoarsa sau pantalonii largi s-au inventat cu mult inainte.

8 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

Eu ascult hip-hop si multi alti tineri asculta in zilele noastre.De ce? Pentru ca ne regasim in versurile compuse...de alti care se regasesc in versuri.
Nu sunt in masura sa spun daca apartine culturii sau subculturii, dar pot spune ca dintre toate genurile de muzica poate fi considerat un stil muzical din inima...

| M.G.R explică:

Viseu Maramures

| IuliaAle a răspuns:

Hmm.hip hop nu apartine nici culturii, nici inculturii. Apartine vietii. Versurile sunt reale si aproape oricine le traieste din plin, intens. Acest gen muzical este o modalitate de exprimare; hip hopul este o adevarata arta, nu o caterinca sociala. Si asta ti'o spune o persoana care nu asculta des hip hop, dar cand o face, o face din inima. happy

| Ea.e. a răspuns:

Visezi tu subcultura laughing

Hip-hop = > cel mai tare gen de muzica.
Spune despre realitate ( Spike-Realitate ).
Si maneaua este o mare subcultura.

| nimenialtu_4198 a răspuns:

Mi-ai raspuns la o intrebare spunand ca preferi marismug...de unde esti?

| JapKa a răspuns:

Cultura

| me9530 a răspuns:

Eu sunt de parere ca hip hop-ul este cel mai tare gen de muzica. Daca intelegi mesajul melodiilor hip-hop nu au cum sa nu-ti placa. Mie nu mi se pare ca apartine subculturii. De fapt, genul de muzica din ziua de azi care prosteste cel mai tare lumea este meneaua.happy

| me9530 a răspuns:

Maneaua**big grin